Trwa ładowanie...
d2so8k5

Nowe dowody w sprawie SS "Galizien"

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu otrzymała od strony ukraińskiej nowe dokumenty w sprawie masowego mordu na Polakach w lutym 1944 r. w Hucie Pieniackiej. Dokumenty mogą ułatwić odnalezienie żyjących w Wielkiej Brytanii członków 14. Dywizji SS "Galizien", którzy uczestniczyli w mordzie.

d2so8k5
d2so8k5

Szef pionu śledczego IPN Witold Kulesza uważa, że choć anonimowy kronikarz - żołnierz dywizji galicyjskiej SS - obciąża odpowiedzialnością za zbrodnie Niemców, to zawarte w kronice informacje mogą pomóc w ustaleniu nazwisk członków oddziału, który brał udział w zbrodni.

Według ustaleń IPN-u zbrodni tej dokonała 14. Dywizja SS "Galizien". Nowe, nieznane wcześniej dokumenty, dotyczące zamordowania około tysiąca polskich mieszkańców Huty Pieniackiej, ujawniono w styczniu br.

Brytyjska telewizja pokazała wówczas film dokumentalny, dotyczący osiadłych po wojnie w Wielkiej Brytanii SS-manów z galicyjskiej dywizji.

Obecnie IPN oczekuje na przekazanie przez stronę brytyjską listy 8 tys. tych SS-manów. Być może uda ustalić nazwiska tych osób, które brały bezpośredni udział w zbrodni - uważa prof. Kulesza. (mag)

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj