Trwa ładowanie...

Nowe doniesienia z Białorusi. "Dzwonią białoruscy wojskowi. Mówią, że się poddadzą"

Niektórzy wojskowi z Białorusi próbują kontaktować się z naszymi władzami i mówią, że w przypadku wysłania ich wojsk na Ukrainę, oddadzą się do niewoli – informuje rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio, cytowany przez agencję Ukrinform.

Na zdjęciu Łukaszenka. Czy Białoruś dołączy do wojny Rosji z Ukrainą? Na zdjęciu Łukaszenka. Czy Białoruś dołączy do wojny Rosji z Ukrainą? Źródło: PAP, fot: AA/ABACA
d3ax5c5
d3ax5c5

Ukraiński sztab generalny od początku agresji Rosji na Ukrainę mówi o ryzyku dołączenia sił białoruskich do aktywnych działań zbrojnych na terytorium tego kraju. Dotychczas Białoruś udostępnia rosyjskim wojskom swoje terytorium do atakowania Ukrainy, w tym - lotniska wojskowe dla samolotów bojowych.

- Ukraińskie siły zbrojne są gotowe na każdy rozwój wydarzeń i wróg nie ma czego szukać na terytorium Ukrainy. Białoruscy wojskowi dobrze o tym wiedzą - podkreśla Fitio. - Niektórzy wojskowi z Białorusi próbują kontaktować się z naszymi władzami i mówią, że w przypadku wysłania ich wojsk na Ukrainę, oddadzą się do niewoli - informuje rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy w najnowszej wypowiedzi dla mediów.

Białoruś dołączy do wojny w Ukrainie? "To już się dzieje"

Wojna w Ukrainie. To obiecują Białorusinom Rosjanie

Również dzisiaj ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę. Obiecuje się im pieniądze oraz wykształcenie.

d3ax5c5

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) przekazał, że rosyjskie siły przeprowadzają indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej.

Rosjanie chcą ich namówić do udziału w inwazji na Ukrainę, m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

"Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach" - przekazał wywiad wojskowy Ukrainy.

W komunikacie dodano, że takie przypadki szczególnie zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi.

d3ax5c5

Jak się jednak okazuje, wśród białoruskich wojskowych motywacja do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie jest bardzo niska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ax5c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ax5c5
Więcej tematów