Nowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
Nowe Centrum Zarządzania Kryzysowego stołecznego Urzędu Miasta zostało otwarte w Warszawie. Jego celem jest m.in. monitorowanie i ocena potencjalnych zagrożeń, a w momencie poważnego zagrożenia uruchomienie pomocy dla służby koordynującej daną akcję.
22.02.2006 13:40
Jak wyjaśnił dziennikarzom dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jacek Rybak, "otwarcie nowego Centrum jest dopełnieniem procedur współpracy pomiędzy różnymi służbami w chwilach poważnego zagrożenia, np. powodzi, skażenia chemicznego".
Zadaniem Centrum jest dostarczenie jak najlepszych możliwości działania służbie, która dowodzi akcją w konkretnej sytuacji w Warszawie, m.in. informacji o miejscach, gdzie można przewieźć ewakuowanych mieszkańców, o najlepszym dojeździe do miejsca zagrożenia - wyjaśnił Rybak.
Oby Centrum nigdy nie musiało być sprawdzone w realnym działaniu - powiedział pełniący funkcję prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak podkreślił, że "w sytuacji bardzo poważnych zagrożeń wszystkie służby będą mogły dzięki Centrum wykorzystać dostępne zasoby pomocy". Dodał, że trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym w Polsce.
Jak powiedział zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ryszard Zakrzewski, w Centrum funkcjonuje grupa monitorowania prognoz i analiz, czyli specjaliści m.in. od hydrologii i zagrożeń chemicznych. Ponadto działa grupa planowania cywilnego, gdzie opracowywane są plany przeciwdziałania skutkom zagrożeń i ich usuwania. Stale funkcjonuje także służba dyżurna miasta.
W sytuacji poważnego zagrożenia uruchamiany jest Zespół Reagowania Kryzysowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele m.in. policji i straży pożarnej, którzy wspólnie decydują o użyciu konkretnych jednostek - powiedział Zakrzewski.
Jak podkreślił, Zespół jest uruchamiany przez służbę dyżurną miasta, gdy dochodzi do zagrożenia przekraczającego możliwości działania służby dyżurnej miasta, aby wskazać, skąd czerpać zasoby do prowadzenia akcji.
Jak dodał, dotychczas Centrum również funkcjonowało, ale nie miało wystarczającego zaplecza, np. do zorganizowania spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Centrum ma przygotowane m.in. plany reagowania kryzysowego, np. w sytuacji powodzi, zagrożenia chemicznego, biologicznego czy radiacyjnego. Pracownicy Centrum dysponują również wykazem 30 obiektów, do których można ewakuować ludność.