Trwa ładowanie...

Nowe 500+ ma obowiązywać już od września 2019. Sprawdź, kogo będzie dotyczyć świadczenie PiS

Nowe 500+ wejdzie w życie już od września 2019. Świadczenie PiS ma poprawić zdolność dochodową osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Nowe 500+ ma obowiązywać już od września 2019. Sprawdź, kogo będzie dotyczyć świadczenie PiSŹródło: iStock.com, fot: Kasparas Zube
d31ft4a

Nowe 500+ – kogo dotyczy nowe świadczenie PiS?

W niedzielę, na konwencji w Krakowie PiS zapowiedział wypłatę 500 miesięcznie dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ustawa ma wejść w życie już we wrześniu, a termin ten jest zapisany w wykazie pracy legislacyjnych rządu. Wiadomo, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pieniądze mają poprawić sytuację materialną osób, którym przyznano już jakieś świadczenia (np.renta i emerytura), jednak te środki nie wystarczają do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

500 plus dla niepełnosprawnych – jakie są kryteria i koszt programu?

Żeby otrzymać comiesięczny dodatek trzeba mieć orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności (niemożliwości prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie). Według rzeczniczki rządu, Joanny Kopcińskiej, świadczenie do:

  • około pół miliona pełnoletnich osób niepełnosprawnych
  • osób, które oprócz renty socjalnej nie posiadają żadnych innych stałych źródeł dochodów (jak np. świadczeń emerytalnych lub rent z tytułu niezdolności do pracy
  • osób, które są całkowicie niezdolne do pracy

Koszt nowego programu PiS ma zmieścić się 3 mld zł, a decyzję o jego przyznaniu będą wydawać organy emerytalno-rentowe, takie jak ZUS, KRUS, oraz resortowe zakłady emerytalne, na wniosek uprawnionej osoby.

d31ft4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ft4a
Więcej tematów