Trwa ładowanie...
ycipk-3da66o
ycipk-3da66o
IAR

Nowak-Jeziorański o Unii i Radiu Maryja

Jan Nowak-Jeziorański poparł pomysł prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, by w przypadku niskiej frekwencji podczas referendum, o wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowało Zgromadzenie Narodowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3da66o

"Sądzę, że stawka jest tak wielka, a stopień poinformowania niestety tak niski, że prezydent słusznie chce stworzyć pewną klapę bezpieczeństwa" - powiedział Jan Nowak-Jeziorański w poniedziałkowym "Salonie Politycznym Trójki". Podkreślił, że bardzo obawia się niskiej frekwencji.

Komentując ostatnią fazę negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej Jan Nowak-Jeziorański uznał, że wszelkie spotkania, rozmowy i "ruchliwość" prezydenta, premiera oraz parlamentarzystów w ostatnim okresie jest, jak to określił, "symptomem woli walczenia do upadłego o dobre warunki".

Nowak-Jeziorański uważa jednocześnie, że patrzenie na wejście do Unii przez pryzmat dopłat dla rolników jest redukowaniem znaczenia historycznej szansy wejścia w największy rynek na świecie. Z drugiej strony, jak podkreślił gość "Trójki", jeśli Polska nie wejdzie do Unii, to właśnie rolnicy stracą najwięcej.

ycipk-3da66o

Politykę PSL, które uzależnia poparcie dla wejścia do Unii od dopłat dla rolników, Nowak-Jeziorański określił jako irracjonalną i sprzeczną z interesem rolników. "To tak, jakby ktoś powiedział - wolę nic, aniżeli półtora miliarda euro" - podkreślił rozmówca "Salonu Politycznego".

Nowak-Jeziorański przyznał, że początkowo za najlepszą taktykę w negocjacjach uważał opóźnianie terminu akcesji, aby wynegocjować jak najlepsze warunki. Jednak w sytuacji, kiedy inne kraje szybko przyjmują większość warunków Unii, pozostajemy bez wsparcia i nasza pozycja słabnie.

Komentując sprawę emisji filmu o Radiu Maryja, gość "Trójki" wyraził zaniepokojenie, że media muszą działać jako "środek zastępczy w stosunku do organów sprawiedliwości", które nie potrafiły same wykryć nieprawidłowości.

Odnosząc się do słów papieża Jana Pawła II, który w niedzielę pozdrowił słuchaczy Radia Maryja, Jan Nowak-Jeziorański powiedział, że obawia się sposobu, w jaki słowa papieża zostaną wykorzystane przez toruńską rozgłośnię.

ycipk-3da66o

Podkreślił, że w Polsce istnieje potrzeba działalności radia modlitewnego i Radio Maryja po części tę misję realizuje, jednak niedopuszczalna jest propaganda nienawiści i oszczerstw na antenie. Nowak-Jeziorański nazwał szefa Radia Maryja jawnogrzesznikiem, który gorszy, wobec czego niepokojące jest milczenie Kościoła w tej kwestii.

Jan Nowak Jeziorański po raz kolejny podkreślił, że partie radykalne - Samoobrona i Liga Polskich Rodzin - są zagrożeniem dla Polski, ponieważ, jak się wyraził, "wypowiedziały wojnę własnemu państwu i porządkowi prawnemu".

Gość "Trójki" dodał, że oportunizm partii, które zawierają z nimi sojusze w samorządach lokalnych, zemści się zarówno na tych ugrupowaniach, jak i na Polsce. (jask)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3da66o

ycipk-3da66o
ycipk-3da66o