Nowa partia w Polsce zarejestrowana
Magdalena Sroka oraz Michał Kołodziejczak mogą zacząć świętować. Sąd zarejestrował ich wspólną partię. Nowe ugrupowanie przyjęło nazwę Ruch Społeczny.
"Rzeczpospolita" przekazała, że sąd zarejestrował wspólną inicjatywę Porozumienia oraz AgroUnii. Nowa partia Ruch Społeczny ma pomóc wejść do Sejmu politykom z wyżej wymienionych ugrupowań.
Z ustaleń "Rz" wynika, że partia została zarejestrowana przez sąd w Warszawie 15 marca 2023 roku. Ten ruch wcześniej zapowiadała Magdalena Sroka z Porozumienia oraz Michał Kołodziejczak z AgroUnii.
Informacje o wspólnej inicjatywie politycy przekazali w lutym tego roku. Jednak nie wszyscy działacze Porozumienia zaakceptowali współpracę z AgroUnią. Niektórzy opuścili formację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rz" wyjaśniła, że Ruch Społeczny będzie miał charakter parasolowy. To oznacza, że będą działały zarówno Porozumienie, jak i AgroUnia. Takie działanie umożliwi politykom ominięcie przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Aby posłowie tej formacji znaleźli się w sejmowych ławach, wystarczy, że partia uzyska 5 proc. poparcia.
Test zgodności AgroUnii i Porozumienia
Informacje o nowej partii prezeska Porozumienia Magdalena Sroka oraz szef AgroUnii Michał Kołodziejczak ujawnili już w lutym w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Mamy pomysł, jak przywrócić wiarę u ludzi, że w Polsce może być inaczej - mówił lider rolników.
Magdalena Sroka oraz Michał Kołodziejczak wzięli również udział w teście zgodności Porozumienia oraz AgroUnii. Zadaniem polityków było w tym samym czasie odpowiedzieć "tak" lub "nie" na tezy bądź pytania sformułowane przez Patryka Michalskiego.
"W walce o moje postulaty jestem gotowy/gotowa palić opony i wysypać zboże podczas protestów" - po tych słowach goście WP podnieśli tabliczki "nie". Lider AgroUnii wytłumaczył, że jego formacja paliła niegdyś opony, ale nie wysypywała zboża. - Dziś nie planujemy takich rzeczy - zapewniał rozmówca Patryka Michalskiego. Politycy nie chcieli jednak odpowiedzieć na pytanie, czy program 500+ powinien zostać zwaloryzowany do 700 zł.
Źródło: "Rzeczpospolita", PAP, "Tłit" WP