Nowa metoda Rosjan. Używają "niekontrolowanej amunicji dryfującej"
"Rosja wymyśliła nową metodę polegającą na użyciu min morskich jako niekontrolowanej amunicji dryfującej" - przekazało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodano, że od początku inwazji na Ukrainę Federacja Rosyjska "intensyfikuje nielegalną działalność swoich sił na Morzu Czarnym".
30.03.2022 12:26
Ukraińskie MSZ opublikowało raport we wtorek wieczorem. Można w nim przeczytać, że prócz przechwytywania i niszczenia statków cywilnych, bombardowania Ukrainy z morza, "Rosja wymyśliła nową metodę piractwa, polegającą na użyciu min morskich jako niekontrolowanej amunicji dryfującej. Takie miny dryfujące odkryto w dniach 26-28 marca 2022 r. u wybrzeży Turcji i Rumunii".
Miny przechwycone w 2014 roku
Jak twierdzi MSZ Ukrainy, miny wykorzystane przez Rosjan zostały przez nich przechwycone w 2014 roku podczas inwazji wojskowej i okupacji Sewastopola. "W ten sposób Rosja, wykorzystując miny morskie przejęte w 2014 roku, celowo prowokuje i dyskredytuje Ukrainę w oczach międzynarodowych partnerów". Po przeprowadzeniu kontroli potwierdzono, że są to miny morskie, które na początku 2022 roku "nie były zarejestrowane w Marynarce Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy".
"Poprzez takie działania państwo-agresor dąży do ukrycia swojej nielegalnej działalności na Morzu Czarnym, sprzecznej z zasadami i normami międzynarodowego prawa morskiego i humanitarnego oraz uniknięcia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i piractwo" - twierdzi ministerstwo.
"Broń masowego działania"
W ich ocenie, użycie przez Rosjan dryfujących min morskich "czyni z nich de facto broń masowego działania, zagrażającą przede wszystkim żegludze cywilnej i życiu ludzkiemu na morzu na całych wodach Morza Czarnego i Morza Azowskiego". Dodano, że odpowiedzialność za użycie dryfujących min, a także za ich nieprzewidywalne konsekwencje, "spoczywa wyłącznie na Federacji Rosyjskiej i jej marynarce wojennej".
Ministerstwo zaapelowało do pociągnięcia Rosji do międzynarodowej odpowiedzialności. Sprawa została zgłoszona do Międzynarodowej Organizacji Morskiej i innych jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Przeczytaj także: