Nowe "lex Tusk" z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
W piątek Sejm przyjął ostatecznie, po odrzuceniu senackiego weta, prezydencką nowelizację ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022. Ustawa, zwana "lex Tusk", trafiła na biurko prezydenta. W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent ją podpisał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Polityk PSL o ruchu prezydenta: Wyprowadził z salonu cztery kozy
Nowela, której projekt prezydent zgłosił ledwie kilka dni po podpisaniu głównej ustawy, zakłada rezygnację z wcześniej zapisanych w niej kar (zwanych środkami zaradczymi), które miałaby nakładać komisja. Mogłaby ona jedynie stwierdzać, że ktoś działał lub nie działał pod wpływem rosyjskim na szkodę interesów Polski. Uprawnienia kontrolno-śledcze i decyzyjne zostają: komisja może żądać dokumentów od dowolnych osób i instytucji i wydawać decyzje według swojego uznania.
Komisja bez posłów i senatorów
Nowe przepisy zakazują zasiadania w komisji posłom i senatorom. Ma to według prezydenckiego uzasadnienia wyeliminować możliwość upolitycznienia tego ciała. Nowela usuwa też z ustawy symboliczny termin 17 września 2023 r. na opublikowanie pierwszego raportu komisji.
Nowelizacja umożliwia także odwołanie się od decyzji Komisji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie - 2 czerwca - Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy.