Trwa ładowanie...

Nowa Kaledonia zagłosuje nad nieodległością. Referendum w listopadzie

Nowa Kaledonia w listopadzie może stać się niepodległym państwem. Wystarczy, że większość obywateli opowie się w referendum za odłączeniem od Francji, a wyspa zmieni nazwę, flagę i stanie się najmłodszym państwem świata.

Share
Nowa Kaledonia zagłosuje nad nieodległością. Referendum w listopadzie
Źródło: East News, Fot: Stanislas Fautre
dw5614u

Referendum niepodległościowe odbędzie się w Nowej Kaledonii 4 listopada. - Ta data ma ogromne, historyczne znaczenie dla Kanaków, ponieważ kończy ona 164-letnią, nieprzerwaną walkę o nasz lud - mówi Daniel Goa, rzecznik niepodległościowego ruchu zamieszkującego wyspę ludu Kanaków (FLNKS).

To właśnie od tego słowa miałaby pochodzić nowa nazwa państwa - Kanaky Nowa Kaledonia. Zmieniona zostałaby również flaga - państwową zostałaby flaga FLNKS.

dw5614u

Jak pisze "The Guardian" za niepodległością kraju opowiadają się przede wszystkim rdzenni mieszkańcy wyspy. To właśnie oni uważają się za Kanaków. Słowo to pochodzi od hawajskiego słowa oznaczającego człowieka i było używane, w kontekście pejoratywnym, do oznaczenia wszystkich rdzennych mieszkańców Oceanii. Często traktowano ich jak niewolników. Później zostało zawężone do melanezyjskiej ludności Nowej Kaledonii. Rdzenni mieszkańcy stanowią ok 45 proc. mieszkańców wyspy.

Przeciw niepodległości są osoby mające europejskie korzenie. Z sondaży przeprowadzonych w maju wynikało, że większość zagłosuje przeciw niepodległości, ale jednocześnie wskazywały one, że wielu mieszkańców wyspy wciąż jeszcze nie podjęło decyzji jak zagłosować w referendum.

Zobacz także: Wassermann w rozmowie z Makowskim: nie jestem przywiązana do ław poselskich

Nowa Kaledonia została odkryta w 1774 roku przez Jamesa Cooka. Jej obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Szkocji (Caledonia). Od 1853 roku Nowa Kaledonia była kolonią francuską, a od 1946 roku wyspa jest uznawana za terytorium zamorskie Francji. Ostatnim krajem, gdzie odbyło się referendum niepodległościowe była Katalonia.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw5614u

Podziel się opinią

Share
dw5614u
dw5614u
Więcej tematów