Nowa Fala w Kinie Lab.
Kino Lab. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz Instytut Francuski zorganizowały przegląd filmów Nowej Fali. Przegląd rozpoczyna się we wtorek i potrwa do czwartku.
W ramach tego przeglądu będzie można obejrzeć filmy nie pokazywane dotąd w Polsce, m.in. "Znak lwa" Erica Rohmera oraz "Mama i dziwka" Jeana Eustache`a. Ponadto widzowie będą mogli zobaczyć "Cleo" Varda i "Kobieta jest kobietą" Godarda.
We Francji dzieli się historię najnowszą na okres przed Nową Falą i po Nowej Fali - napisał historyk kina Rene Predal. Wszędzie zresztą, także w Polsce, wciąż żywa jest legenda tego nurtu, który przeobraził współczesne kino.
Nowa Fala (nouvelle vague) to kierunek artystyczny w kinie francuskim drugiej połowy lat 50. i pierwszej połowy lat 60., który wywarł ogromny wpływ na kulturę swojej epoki.
Główną jego cechą było nowe rozumienie autorstwa dzieła filmowego. Autor, którym był zawsze reżyser, miał się odtąd wypowiadać za pośrednictwem filmu we własnym imieniu, niezależnie nawet od tego, czy był również autorem scenariusza. Inne cechy - to nowy, swobodniejszy typ narracji, uwolniony z więzów tradycyjnej dramaturgii; osadzenie akcji w konkretnych realiach życia; tańsza produkcja, m.in. dzięki rezygnacji z gwiazd.
Czołowymi twórcami Nowej Fali byli krytycy, zgrupowani w latach 50. w miesięczniku "Cahiers du Cinema", m.in.: Francois Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Eric Rohmer, Jacques Rivette. (mk)