Trwa ładowanie...
dtfp1fo

Nowa encyklika papieża zostanie ogłoszona 30 listopada

W przyszły piątek (30 listopada) w południe ogłoszona zostanie nowa encyklika papieża Benedykta XVI pt. "Spe salvi" czyli "W nadziei zbawieni" - zapowiedział Watykan.

dtfp1fo
dtfp1fo

Encyklika o nadziei, druga napisana przez obecnego papieża, ukaże się jednocześnie po łacinie, włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i po polsku.

Watykanista "Corriere della Sera" Luigi Accattoli napisał w piątek, że inspiracją do tytułu dokumentu i punktem wyjścia rozważań są słowa świętego Pawła z Listu do Rzymian: "W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni".

Jak zauważa Accattoli papież obrał za temat drugiej encykliki kolejną z trzech cnót teologicznych. Pierwszej - miłości - poświęcił encyklikę "Deus caritas est" opublikowaną w styczniu 2006 roku.

Według włoskiego watykanisty tekst liczy 81 stron, a w kolejnych rozdziałach zaprezentowane są wzorcowe postaci chrześcijańskiej nadziei - od świętego Augustyna po świętą Giuseppinę Bakhitę (1869-1947).

dtfp1fo

Jednocześnie Accattoli zauważa, że słowo "nadzieja" jest jednym z najważniejszych elementów nauczania Benedykta XVI. I tak na przykład podczas swej październikowej wizyty w Neapolu w wygłoszonej tam homilii papież użył go aż 11 razy.

Czołowy watykanista zwraca jednocześnie uwagę, że nie potwierdziły się nieoficjalne doniesienia sprzed kilku miesięcy o tym, jakoby papież pisał encyklikę społeczną. Temat nadziei pojawia się więc niespodziewanie - podkreśla.

W dniu ogłoszenia encykliki w Biurze Prasowym Watykanu odbędzie się specjalna konferencja prasowa z tej okazji. Dokument zaprezentują były teolog Domu Papieskiego kardynał Georges Cottier i biblista kardynał Albert Vanhoye. (sm)

Sylwia Wysocka

dtfp1fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtfp1fo
Więcej tematów