Nowa doktryna Putina. Finlandia powinna obserwować działania Rosji

Władimir Putin podpisał nową doktrynę opartą na koncepcji "rosyjskiego świata". Zapisy zawarte w dokumencie mogą skutkować interwencjami wojskowymi na obszarach zamieszkiwanych przez Rosjan. Zdaniem fińskiej profesor cytowanej w "Iltalehti" Chiny i Finlandia powinny zwrócić szczególną uwagę na ustalenia wynikające z doktryny.

 Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę opartą na koncepcji "rosyjskiego świata".
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę opartą na koncepcji "rosyjskiego świata".
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Anadolu Agency
Karina Strzelińska

Nowa doktryna dotycząca polityki zagranicznej Rosji została podpisana przez Władimira Putina w poniedziałek, 5 września. Dokument liczy 31 stron i opiera się na koncepcji "rosyjskiego świata", która mówi o tym, że państwo powinno "chronić, zabezpieczać i promować tradycje i ideały rosyjskie". Zapisy mają regulować kierunek polityki na arenie międzynarodowej i wpływać na ewentualne sojusze. Koncepcja "rosyjskiego świata" usprawiedliwia działania propagandystów kremlowskich i uzasadnia interwencje wojskowe.

- Należało się spodziewać, że z Kremla wypłynie jakaś myśl polityczna. W tym sensie to nie jest nic zaskakującego, ale trochę wątpliwe jest, na ile ta polityka będzie strategicznie skuteczna - komentuje w rozmowie z fińską gazetą "Iltalehti" Rinna Kullaa, ekspertka od polityki zagranicznej Rosji i wykładowca na Uniwersytecie w Tampere.

Kulla podkreśla, że jest to kulturowo-socjologiczno-polityczny model myślenia, który swoje początki na początku XXI wieku. Wówczas rosyjscy ideolodzy wykorzystywali koncepcję "rosyjskiego świata" jako uzasadnienie swoich ingerencji w sprawy innych państw. Przykładem jest choćby zajęcie Krymu z 2014 roku.

Profesor w wywiadzie opublikowanym w "Iltalehti" podważa skuteczność nowej koncepcji i zwraca uwagę na wpływ dokumentu na obecne relacje Rosji. Według jego zapisów Moskwa powinna zacieśnić współpracę z narodami słowiańskimi, Chinami i Indiami oraz wzmocnić więzi z Bliskim Wschodem, Ameryką Łacińską i Afryką.

- Strategiczny sukces tej polityki jest wątpliwy, ponieważ dotyczy ona partnerstwa z wieloma krajami. To, jak będzie to funkcjonować, będzie zależało również od nich i tego, jak postrzegają działania Rosji. Myślę, że jest to wątpliwe, że Chiny wybiorą bliskie partnerstwo z Rosją - mówi ekspertka.

Nieprzypadkowo nowa koncepcja weszła w życie w tym samym czasie, w którym Rosja odcięła dostawy gazu do Europy. Kulla wskazuje, że decyzja o zakręceniu kurków to strategiczny błąd Putina.

Konsekwencje nowej doktryny dla Finlandii

Ekspertka wskazuje także, że przyjęta przez Putina doktryna niesie za sobą zagrożenie dla Finlandii. Moskwa nie chce, by Ukraina i Gruzja dołączyły do NATO. Dotyczy to również Finlandii i Szwecji. W przypadku prowadzenia przez kraje wymienione w dokumencie innej polityki niż oczekuje Kreml, ten zastrzega sobie prawo interwencji.

- Finlandia powinna być czujna wobec nowej polityki, choćby dlatego, że jest częścią Unii Europejskiej i Zachodu - podkreśliła.

Ofensywa na Chersoń. Rosjanie wystrzelani jak kaczki

Źródło artykułu:WP Wiadomości
władimir putindoktrynafinlandia

Wybrane dla Ciebie