Trwa ładowanie...

Korea Płn. pomoże Rosji na froncie? Jest głos z USA [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Wtorek to 195. dzień rosyjskiej agresji. Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder potwierdził we wtorek, że USA mają informacje o tym, iż Rosja stara się o zakup amunicji artyleryjskiej z Korei Północnej. - Mamy wskazania, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej o amunicję. Sprawy nie układają się dla nich zbyt dobrze na froncie - przekazał Ryder. Jak informował wcześniej "New York Times", Kreml chce kupić od reżimu w Pjongjangu "miliony sztuk amunicji" i rakiety krótkiego zasięgu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Korea Płn. pomoże Rosji na froncie? Jest głos z USAKorea Płn. pomoże Rosji na froncie? Jest głos z USAŹródło: East News, fot: KIRILL KUDRYAVTSEV
d3iwg7q
  • • Poufny raport przygotowany dla Putina i władz rosyjskiego reżimu ostrzega, że negatywne skutki wojny będą dla gospodarki Rosji głębokie i długotrwałe - podaje Bloomberg. Agencja dotarła do tez z dokumentu, które są dla Kremla alarmujące i stoją w sprzeczności z optymizmem propagandy z Moskwy.

  • Według analityków Instytutu Badań nad Wojną (ISW), kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy "zauważalnie rozwija się na południu i wschodzie kraju". Potwierdzeniem ich słów miały być ruchy ukraińskich wojsk w kilku kierunkach w zachodniej części regionu Chersonia i zabezpieczenie terytorium za rzeką Siewierski Doniec w obwodzie donieckim. 

  • • Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostatniej doby uderzenia na pozycje rosyjskiego wojska, punkty dowodzenia, węzły logistyczne i przeprawy pontonowe na południu Ukrainy – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Według niego ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na południu kraju 18 uderzeń, a jednostki artyleryjskie i rakietowe wykonały 370 misji ogniowych, atakując zgrupowania rosyjskich wojsk, stacje walki elektronicznej i mosty pontonowe przez Dniepr.
Trwa łączenie
22:03, 06.09.2022

W filmie, w którym Gazprom próbuje zagrozić Europie "bardzo mroźną i długą zimą", wykorzystano materiał filmowy z Krasnojarska zimą - twierdzi Nexta. To ponadmilionowe rosyjskie miasto, które wciąż nie jest połączone z gazociągiem.

21:51, 06.09.2022

Żołnierze jednostki "Alfa" pokazali, jak brali udział w wyzwoleniu wsi Wysokopilla w obwodzie chersońskim. Operacja trwała 14 godzin. Kontrofensywa na południu trwa.

21:40, 06.09.2022

"Zostałem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nowo wybraną brytyjską premier Liz Truss. Zaprosiłem ją od Ukrainy. Podziękowałem brytyjskim obywatelom za dużą pomoc obronną i ekonomiczną dla Ukrainy. Ważne jest, aby Wielka Brytania był gotowa do dalszego wzmocniania. (...) Omówiliśmy także udział Wielkiej Brytanii w odbudowywaniu Ukrainy. Skoordynowaliśmy dalsze wywieranie presji na Rosję. Celem jest powstrzymanie agresji i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Ważne jest, aby określić Rosję mianem państwa terrorystyczngoe. Będziemy kontynuować aktywne stosunki we wszystkich formatach" - przekazał ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

21:27, 06.09.2022

- Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy - podkreślił we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. podkreślił, że Polska w tej chwili czyni ogromne starania, aby rozwiązać problemy logistyczne w związku z przewozem ukraińskiego zboża.

Wicepremier poinformował, że do tej pory przez polskie przejścia graniczne przeszło ponad 1 mln ton zbóż z Ukrainy. - Ale to nie jest ilość, która by satysfakcjonowała wszystkich – zaznaczył.

Minister zwrócił uwagę, że obecny eksport ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię jest "daleko niewystarczający". Przyznał, że obecnie Polska nie jest w stanie szybko udrożnić takiego transportu.

Kowalczyk podkreślił, że jest zaniepokojony postawą państw zachodnich ws. tworzenia korytarzy solidarnościowych jakimi miałoby być transportowane ukraińskie zboże. Zwrócił uwagę, że jak na razie skończyło się na deklaracjach, ponieważ pomoc techniczna do państw graniczących z Ukrainą do tej pory nie trafiła np. na budowanie magazynów. Według Kowalczyka taka postawa to "lekceważenie problemu głodu" i ewentualnej fali migracji z tym związanej.

21:06, 06.09.2022

- Protest na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku w woj. lubelskim będzie trwał do skutku. Lada dzień rozpoczniemy blokadę także na przejściach w Hrebennem i Korczowej (woj. podkarpackie) - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Zamojskiego Komitetu Protestacyjnego Przewoźników Łukasz Białasz. Powodem blokady jest m.in. wydłużająca się kolejka ciężarówek po ukraińskiej stronie granicy.

Białasz powiedział reporterowi PAP na miejscu protestu w Dorohusku, że w blokadzie bierze udział 50-60 osób, które co godzinę, równo w 33 minucie, przepuszczają jedną ciężarówkę wjeżdżającą do Polski i jedną wyjeżdżającą na Ukrainę.

Jako powód protestu Białasz wskazał m.in. likwidację po ukraińskiej stronie oddzielnego pasa drogowego, którymi kierowcy ciężarówek wracający "na pusto" do Polski po wyładowaniu towaru na Ukrainie mogli szybciej przejechać granicę. Powiedział, że kolejka samochodów po ukraińskiej stronie, w której kierowcy spędzają nawet po kilka dni sięga ok. 60 km. - Kierowcy, którzy jadąc 'na pusto' próbują jechać 'pustym pasem' są napadani, są szyby wybijane w samochodach - stwierdził.

Dlatego protestujący kierowcy postulują m.in. przywrócenie pasa dla powracających "na pusto" oraz wprowadzenie 24-godzinnej odprawy fitosanitarnej i weterynaryjnej. Postulaty rozwiesili na jednym z ciągników siodłowych, którym zablokowali przejazd. Obok znajduje się palenisko i grill, na którym przygotowują sobie posiłki.

20:38, 06.09.2022

Współpraca w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny była tematem wtorkowej rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej - przekazała Kancelaria Prezydenta.

O wtorkowym spotkaniu on-line Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej. Jak przekazano, tematem rozmowy była współpraca pań w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny.

KPRP podkreśliła, że pierwsza dama Ukrainy podziękowała Agacie Kornhauser-Dudzie za jej poniedziałkową wizytę we Lwowie. Jak przypomniała prezydencka kancelaria, Kornhauser–Duda odwiedziła Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci, z którego już w pierwszych dniach marca, przy jej wsparciu, ewakuowano najciężej chorych małych pacjentów; odwiedziła również 8. Miejski Szpital Kliniczny, gdzie spotkała się z rannymi oraz wzięła udział w oficjalnym przekazaniu rezonansu magnetycznego zakupionego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Dla mnie była to bardzo wzruszająca wizyta, zwłaszcza, że odbyłam kilka spotkań, w tym w Szpitalu Miejskim nr 8, który zajmuje się rannymi żołnierzami. Miałam okazję kilka z nich odwiedzić. Wyraziłam nasze uznanie jako Polaków, za to, że z takim bohaterstwem i determinacją walczą o wolność swojego kraju - powiedziała Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

20:26, 06.09.2022

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spodziewa się we wrześniu ósmego pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciwko Federacji Rosyjskiej. - Uważam, że powinien zostać zatwierdzony w tym miesiącu. Przekazałem, jakie sankcje powinny się tam znaleźć. W tym momencie zaczyna się rozmowa na ten temat po wakacyjnej przerwie w Unii Europejskiej - przekazał Kułeba w rozmowie z ukraińskimi mediami.

20:23, 06.09.2022

"Jedyną dobrą strategią dla wojsk rosyjskich jest teraz zorganizowany odwrót na dużą skalę. We wszystkich kierunkach. Polecam" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

20:11, 06.09.2022

- Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.

- Uważamy, że nie jest to najskuteczniejsza lub najlepsza ścieżka naprzód, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Ta desygnacja może mieć niezamierzone konsekwencje dla Ukrainy i dla świata - oświadczyła Jean-Pierre podczas konferencji prasowej.

Jak dodała, to wynik m.in. rozmów z organizacjami pozarządowymi i ekspertami, którzy ostrzegli, że uznanie Rosję za państwo-sponsora terroryzmu może "poważnie wpłynąć na zdolność do dostarczenia pomocy humanitarnej na niektórych obszarach Ukrainy".

- To mogłoby również odwieść kluczowe podmioty humanitarne i komercyjne od pomocy w umożliwianiu eksportu żywności, by złagodzić globalny kryzys żywnościowy i zagrozić porozumieniu w sprawie portów czarnomorskich, które doprowadziło do eksportu milionów ton ukraińskiej żywności, która dociera m.in. do państw Rogu Afryki stojących w obliczu głodu - powiedziała rzeczniczka Białego Domu. Wśród innych powodów Jean-Pierre wymieniła też troskę o podtrzymanie jedności sojuszników w sprawie sankcji na Rosję.

19:56, 06.09.2022

Kolejne nagranie z frontu.

19:50, 06.09.2022

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pogratulował we wtorek Liz Truss objęcia stanowiska premiera Wielkiej Brytanii i zapowiedział, że Waszyngton i Londyn będą nadal współpracować w kwestiach globalnych, w tym w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

"Z niecierpliwością czekam na pogłębienie specjalnych relacji między naszymi krajami i ścisłą współpracę nad globalnymi wyzwaniami, w tym dalszym wsparciem dla Ukrainy w jej obronie przed rosyjską agresją" - napisał Biden.

19:42, 06.09.2022

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu urzędu zapewniła we wtorek, że kraj zdoła przejść przez kryzys energetyczny wywołany przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a ona ma śmiały plan na uzdrowienie gospodarki.

Przedstawiła trzy priorytety dla kraju, którymi będą "obniżenie podatków, aby nagrodzić ciężką pracę i pobudzić wzrost i inwestycje prowadzone przez biznes", zajęcie się kryzysem energetycznym wywołanym przez Putina i zapewnienie w przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwiązanie problemów publicznej służby zdrowia i zlikwidowanie długich kolejek do lekarzy.

- Niezależnie od tego, jak silna może być burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi. Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy załatwiają sprawy. Mamy ogromne rezerwy talentów, energii i determinacji. Jestem przekonana, że razem możemy przejść przez tę burzę, możemy odbudować naszą gospodarkę i możemy stać się nowoczesną, wspaniałą Brytanią, którą wiem, że możemy być - powiedziała Truss, stojąc przed drzwiami swojej nowej rezydencji na Downing Street.

19:27, 06.09.2022

Ukraińska armia nadal kontynuuje ofensywne działania na froncie koło Chersonia na południu Ukrainy. Ze względu na blokadę informacyjną nie wiadomo, jakie ponosi straty, odzyskując tereny okupowane przez Rosjan. Zwątpienie zaczyna ogarniać rosyjskich komentatorów wojennych. - Za dwa trzy miesiące zaczną poważne porażki - uważa rosyjski pułkownik ze specnazu.

19:17, 06.09.2022

Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji sytuacja rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż oficjalnie przedstawia to Kreml - wynika z tajnego raportu, przygotowanego dla rosyjskich władz. Do dokumentu dotarła agencja Bloomberga. Według raportu, Rosji grozi długa i głęboka recesja, załamanie eksportu i drenaż mózgów.

Będący owocem miesięcy prac rosyjskich urzędników i ekspertów raport został przygotowany na zamknięte posiedzenie najwyższych władz Rosji 30 sierpnia. Dokument jest próbą oceny prawdziwych skutków izolacji ekonomicznej Rosji, wywołanej inwazją tego kraju na Ukrainę - pisze Bloomberg. Zaznacza, że osoby zaznajomione ze sprawą potwierdziły autentyczność raportu.

W opracowaniu przedstawiono trzy scenariusze rozwoju rosyjskiej gospodarki. Wszystkie zakładają intensyfikację sankcji i to, że prawdopodobnie przyłączy się do nich więcej państw.

Dwie z prognoz pokazują, że spadek PKB w 2023 r. przyspieszy, a gospodarka wróci do poziomu przedwojennego dopiero pod koniec dekady lub później. Według scenariusza określanego jako "inercyjny" do największego załamania dojdzie w 2023 r., gdy PKB spadnie o 8,3 proc. w stosunku do poziomu z 2021 r., a powrót do stanu sprzed wojny nastąpi w 2028 r.

Prognoza opisywana jako "napięta" przewiduje, że najgorszy będzie rok 2024, w którym rosyjskie PKB będzie mniejsze o 11,9 proc. niż w 2021 r., a w 2030 r. rosyjska gospodarka będzie wciąż o 3,6 proc. mniejsza niż przed wojną.


19:07, 06.09.2022

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder potwierdził we wtorek, że USA mają informacje o tym, iż Rosja stara się o zakup amunicji artyleryjskiej z Korei Północnej. Jak dodał, jest to oznaka logistycznych kłopotów Rosjan w czasie wojny z Ukrainą.

- Mamy wskazania, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej o amunicję - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej. - Sprawy nie układają się dla nich zbyt dobrze na froncie - dodał.

Wojskowy potwierdził w ten sposób doniesienia mediów oparte nad odtajnionym raporcie amerykańskiego wywiadu. Jak podawał m.in. "New York Times", Kreml chce kupić od reżimu w Pjongjangu "miliony sztuk amunicji" i rakiety krótkiego zasięgu. Ryder odmówił podania szczegółów. Dodał też, że "nie ma nic do przekazania z podium" na temat ewentualnych dostaw amunicji z Chin.

Odnosząc się do sytuacji wojskowej w Ukrainie, rzecznik stwierdził, że siły ukraińskie posuwają się naprzód i odzyskały kontrolę nad częścią miejscowości. Dodał, że Rosjanie prowadzą ataki w okolicach Bachmutu w Donbasie, ale Ukraińcy utrzymują tam swoje linie obronne.

18:57, 06.09.2022

Całkowite straty Rosjan podczas inwazji w Ukrainie.

18:47, 06.09.2022

"Swoim szantażem energetycznym Putin chce zrujnować stabilność i dobrobyt każdego gospodarstwa domowego w Europie. Ci, którzy proponują, aby się poddać, godzą się tylko na dalsze kłopoty. Pacyfikowanie Putina poprzez wyprzedawanie Ukrainy to układ z diabłem, który nie przyniesie ani pokoju, ani stabilności" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

18:29, 06.09.2022

- Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska - poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz jego ukraiński odpowiednik Mykoła Solski podpisali w Karpaczu podczas Forum Ekonomicznego memorandum ws. ewentualnej budowy rurociągu, którym miałby być tłoczony olej roślinny z Ukrainy.

Jak wyjaśnił Kowalczyk, rurociąg miałby biec od granicy Polski z Ukrainą do Gdańska.

- Podpisane we wtorek wstępne porozumienie zakłada powołanie zespołu roboczego, który opracuje warunki techniczne takiej inwestycji, sposoby finansowania i czy taki rurociąg jest ekonomicznie uzasadniony - wyjaśnił w rozmowie z PAP Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że zespół roboczy ma przedstawić wyniki swoich analiz w ciągu kilku miesięcy.

18:22, 06.09.2022

Według ustaleń Bloomberga Rosja będzie tracić co roku 6,6 mld dolarów, jeśli wstrzymane zostaną dostawy gazu do krajów Unii Europejskiej.

18:06, 06.09.2022

W sierpniu Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 200 obiektów wojskowych należących do okupantów.

17:54, 06.09.2022

"Minęło 40 dni od egzekucji ukraińskich więźniów w Ołeniwce. Rosja nie wpuściła delegacji ONZ na miejsce zbrodni, a przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża nie pozwolono odwiedzić więźniów i nie podano liczby zabitych. Czy są wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za krwawy atak terrorystyczny?" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

17:50, 06.09.2022

Wojska rosyjskie zaatakowały pociskami S-300 miejscowość Peczenihy w obwodzie charkowskim. Kilka osób zostało rannych, a domy doznały "poważnych zniszczeń".

Wśród rannych mieszkańców znajduje się nastolatek, który jechał rowerem po ulicy. Obrażenia odniósł mężczyzna, który naprawiał dach swojego domu, a także ludzie, którzy znajdowali się w środku budynku.

17:44, 06.09.2022

- Europa musi przygotować się na najgorszy scenariusz: całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu tej zimy - oświadczył we wtorek w parlamencie premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

- Nie wiemy, co się stanie (...) Nikt nie wie... Putin prawdopodobnie sam nie wie, jakie kroki podejmie, jednak najbardziej prawdopodobne jest całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy - powiedział Sanchez podczas wystąpienia w Senacie. Szef hiszpańskiego rządu wykluczył równocześnie wprowadzenie reglamentacji energii.

17:27, 06.09.2022

Czescy rganizatorzy kampanii "Prezent dla Putina", która zbiera środki na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, rozpoczęli gromadzenie środków na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger. Chcą zebrać ponad 1,22 mln euro.

Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem "Prezent z Czech!". Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech.

Czołg T-72 Avenger jest zmodernizowaną sowiecką maszyną T-72, ale lepiej chroni załogę niż wersja tradycyjna. Może niszczyć czołgi i pojazdy opancerzone, nisko latające cele i siłę żywą wroga.

Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Pradze Witalij Usaty powiedział, że wojsko jego kraju potrzebuje ciężkiej broni pancernej, aby wyzwolić okupowane przez armię rosyjską terytoria.

Projekt "Prezent dla Putina" został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Na konto ambasady Ukrainy w Pradze do tej pory wpłynęło ogółem ponad 7,1 mln euro.

17:20, 06.09.2022

Margarita Simonian, jedna z czołowych propagandystek Putina, szefowa telewizji Russia Today, znalazła się na celowniku przeciwników wojny w Ukrainie. Znane z aktów sabotażu organizacje Rospartisan i Narodowa Republikańska Armia opublikowały dane o jej majątku, adresach mieszkań i numerach rejestracyjnych aut, którymi jeździ. To zachęta do wymierzenia sprawiedliwości.

17:07, 06.09.2022

- Nasze polskie stanowisko jest nieprzejednane, Rosja nie może tej wojny wygrać - podkreślał szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polityk podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że przed rokiem na forum ekonomicznym mówiono dużo o Ukrainie – polsko-ukraińskiej współpracy, udziale tego kraju w projekcie Trójmorza i Międzymorza, a także współpracy infrastrukturalnej i problemach transgranicznych.

- Mówiliśmy także o miejscu Ukrainy w Unii Europejskiej. I prawdę mówiąc z pewnym niedowierzaniem czy irytacją wysłuchiwaliśmy tych głosów, które były ostrożne, niechętne czy wręcz przeciwne przyjmowaniu Ukrainy do Unii Europejskiej - zaznaczył. - Mówiliśmy także – ale to już we własnym imieniu – że polski rząd nie uzna aneksji Krymu i części Donbasu - dodał.

Terlecki zwrócił uwagę, że dziś, po kolejnej fazie rosyjskiej agresji a Ukrainę, wszystko się zmieniło wokół nas. - Zmieniło się w naszych relacjach polsko-ukraińskich, ale zmienił się też świat, zmieniła się Europa - mówił.

- Musimy na nowo przyjrzeć się sytuacji, z którą mamy do czynienia. Miliony uchodźców, pomoc humanitarna, wsparcie militarne, problem sankcji wobec agresora, to wszystko jest przedmiotem dyskusji, które toczą się w całej Europie i całym zachodnim świecie - podkreślił wicemarszałek Sejmu.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3iwg7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3iwg7q
Więcej tematów