Norweskie wojska wjechały do Finlandii. Przełom we współpracy nordyckiej
Pojazdy wojskowe z Norwegii testują nową trasę przejazdu do północnych peryferii swojego kraju. Utworzony korytarz tranzytowy prowadzi przez terytorium sąsiedniej Finlandii. Pierwsza taka próba odbyła się kilka godzin po tym, jak norweski parlament zatwierdził przyjęcie Finlandii i Szwecji w struktury NATO.
Nowa trasa to ogromne ułatwienie dla wojska norweskiego. Do tej pory pojazdy musiały przedzierać się między wysuniętym na północ regionem Finnmarku a pozostałymi obszarami Norwegii drogą, która jest łatwa do zablokowania. Przykładem może być zawalony tej wiosny most nad rzeką Kvænangen. Wówczas aż na tydzień ruch został zablokowany.
Wielki test
Wielki test nowej trasy odbył się w czwartek, podczas powrotu pojazdów wojskowych z ćwiczeń o nazwie Thunder Bolt. Droga prowadziła przez północno-zachodnią terytorium Finlandii. Kolumna była wspierana przez fińską żandarmerię z Brygady Jaegera, na odcinku wynoszącym ponad 200 kilometrów.
- To był udany test nowej trasy transportu sprzętu wojskowego na północy - skomentował Rolf Ytterstad, rzecznik norweskiej armii.
Współpraca nordycka
Wielki test utworzonego korytarza tranzytowego miał również charakter symboliczny. Tego samego dnia norweski parlament przegłosował wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Głośno mówi się o tym, że takie rozwiązanie ma pomóc budować współpracę nordycką.
Do tej pory Norwegia była w swoim regionie osamotniona, jeśli chodzi o członkostwo w NATO. Teraz otwierają się nowe możliwości w kwestii planowania wojskowego. Pojawią się kolejne opcje przemieszczania wojsk, pojazdów i broni na północ Europy.
- Będziemy dalej rozwijać naszą nordycką współpracę obronną. Nasze siły zbrojne dobrze ze sobą współpracują i szkolą się razem od lat. Bardzo doceniamy znaczący wkład, jaki Finlandia i Szwecja już wniosły jako partnerzy NATO - powiedział Jonas Gahr Støre, norweski premier.
Støre potwierdził również oficjalnie, że Finlandia ze Szwecją spełniają wszystkie kryteria niezbędne do tego, by państwa te mogły dołączyć do NATO. Jest przekonany, że obecność nowych członków wzmocni bezpieczeństwo na obszarze północnoatlantyckim.