Trwa ładowanie...
d2zjwju
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Norwegia wyśle ok. 60 wojskowych do szkolenia syryjskich bojowników

• Norwegia wyśle żołnierzy, którzy będą szkolić syryjskich bojowników, walczących z IS
• Norweska premier: IS zawlekło terroryzm do Europy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Erna Solberg, premier Norwegii
Erna Solberg, premier Norwegii (PAP/EPA, Fot: AUDUN BRAASTAD)
d2zjwju

Norwegia wyśle ok. 60 wojskowych, w tym żołnierzy sił specjalnych, do szkolenia i udzielenia wsparcia operacyjnego syryjskim bojownikom rebelianckim walczącym z Państwem Islamskim (IS) - ogłosiła premier Erna Solberg.

Wojskowi biorący udział w tej misji szkoleniowo-doradczej mają stacjonować w Jordanii. W przypadku, gdyby mieli działać na terytorium Syrii, konieczne będzie skonsultowanie norweskiego parlamentu.

- Brutalne działania IS kosztowały życie wielu cywilów i zmusiły znaczną liczbę do opuszczenia domów. IS zawlekło terroryzm do Europy, a młodzi ludzie przeszli radykalizację i rekrutację, by stać się zagranicznymi bojownikami - powiedziała premier.

d2zjwju

Norwegia wysłała wcześniej 120 wojskowych do Iraku w celu szkolenia irackich i kurdyjskich bojowników walczących z Państwem Islamskim w północnym Iraku. Stacjonują oni w Irbilu.

Nie podano, jakie syryjskie grupy rebelianckie będą szkolone przez Norwegów. Minister obrony Ine Eriksen Soreide zapewniła natomiast, że warunkiem strony norweskiej było, aby działalność tych ugrupowań była wymierzona w IS i nie narażała na szwank wysiłków na rzecz pokoju w Syrii.

d2zjwju

Podziel się opinią

Share

d2zjwju

d2zjwju
Więcej tematów