Norbert Hofer - niespodziewany zwycięzca pierwszej tury po raz drugi przegrał wybory
• Wybory w Austrii w powtórzonej drugiej turze przegrał Norbert Hofer
• Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie wyborów z powodu nieprawidłowości w procedurach
• Wybory miały odbyć się 2 października, ale przesunięto je na grudzień
• Norbert Hofer ze skrajnie prawicowej partii to niespodziewany zwycięzca pierwszej tury wyborów
• Kandydat FPOe zapowiadał odnowę dumy narodowej i powstanie bloku państwa na wzór Austro-Węgier
Norbert Hofer nie wygrał wyborów w Austrii. Według wstępnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) uzyskał 48,32 proc. Dane nie obejmują głosów oddanych listownie, a jak przewiduje sondażowania ARGE Wahlen strata do zwycięzcy jeszcze się powiększy.
Wyniki powtórzonej drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii dla kandydata FPOe jest taki sam jak pierwszego głosowania. Wtedy też przegrał drugą turę, ponieważ zdobył o 31 tys. głosów mniej niż Alexander Van der Bellen. Ale w maju Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że drugą turę wyborów trzeba powtórzyć, ponieważ wykryto nieprawidłowości proceduralne w przypadku prawie 78 tys. głosów nadesłanych pocztą. Wybory miały odbyć się 2 października, ale trzeba było je przełożyć, po tym jak odkryto, że koperty do listownego głosowania otwierają się z powodu wadliwego kleju.
##Kim jest Norbert Hofer?
Norbert Hofer jest współtwórcą programu austriackiej skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). W 1994 roku partia opowiadała się przeciwko wejściu Austrii do Unii Europejskiej. Obecnie opowiada się za Europą ojczyzn i radykalnym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego.
Jego dobry wynik to nie pierwszy sukces FPOe. Partia w 2000 roku współtworzyła rząd razem z chadecką VPOe. Z tego powodu Unia Europejska nałożyła sankcje na Austrię. Powodem była właśnie FPOe, której posłowie negowali holocaust, a samą partię po wojnie założyli byli naziści. Obecnie Partia Wolnościowa opowiada się za złagodzeniem sankcji wobec Rosji i nie przyjmowaniu uchodźców w Europie. Hofer w kampanii wyborczej snuł wizję odnowy dumy i potęgi kraju oraz krytykował austriackie elity za hipokryzję i przyjmowanie migrantów.
Zwycięstwo Norberta Hofera w pierwszej turze wyborów było dużym zaskoczeniem dla komentatorów. Uzyskał ponad 30 proc. głosów a kandydaci socjaldemokracji i chadecji nie przeszli do drugiej tury, a te partie od końca II wojny światowej sprawują władzę w Austrii naprzemiennie lub w wielkiej koalicji zdobywając zdecydowaną większość głosów. Jego kontrkandydatem w drugiej turze okazał się Alexander Van der Bellen formalnie startujący jako kandydat niezależny, ale mają poparcie Zielonych.
##Plany Norberta Hofera
Prezydent Austrii pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, ale spekulowano, że Norbert Hofer mógłby blokować prace parlamentu i doprowadzić do paraliżu w państwie i sporu o kompetencje prezydenta. Jako kandydat na prezydenta zapowiadał reaktywację Austro-Węgier. Koncepcja zakłada stworzenie unii w Unii, w której skład weszłyby Węgry, Czechy, Chorwacja, Słowenia i Austria. Grupa mogłaby być w przyszłości rozszerzona o Rumunię i Serbię.
Norbert Hofer mówił też o dołączeniu do Grupy Wyszehradzkiej. Lider FPOe chciał stworzyć przeciwwagę dla Niemiec w Unii Europejskiej. Z jednej strony mogłaby to być grupa rozbijająca jedność Unii. Z drugiej strony poszerzona Grupa Wyszehradzka, lub blok byłych krajów Austro-Węgier, może skutecznie wywierać presję na reszcie Unii i stać się sojuszem podobnym to tego jaki mają Holandia z Belgią i Luksemburgiem w ramach Beneluksu.
Oficjalne wyniki wyborów w Austrii poznamy 22 grudnia. Do tego dnia wszystkie głosy zostaną podliczone i jeśli nie będzie nieprawidłowości to nowy prezydent zostanie zaprzysiężony 26 stycznia.