Trwa ładowanie...
Austria

Norbert Hofer - niespodziewany zwycięzca pierwszej tury po raz drugi przegrał wybory

• Wybory w Austrii w powtórzonej drugiej turze przegrał Norbert Hofer
• Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie wyborów z powodu nieprawidłowości w procedurach
• Wybory miały odbyć się 2 października, ale przesunięto je na grudzień
• Norbert Hofer ze skrajnie prawicowej partii to niespodziewany zwycięzca pierwszej tury wyborów
• Kandydat FPOe zapowiadał odnowę dumy narodowej i powstanie bloku państwa na wzór Austro-Węgier

Share
Norbert Hofer - niespodziewany zwycięzca pierwszej tury po raz drugi przegrał wybory
Źródło: PAP/EPA
d48kqtg

Norbert Hofer nie wygrał wyborów w Austrii. Według wstępnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) uzyskał 48,32 proc. Dane nie obejmują głosów oddanych listownie, a jak przewiduje sondażowania ARGE Wahlen strata do zwycięzcy jeszcze się powiększy.

Wyniki powtórzonej drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii dla kandydata FPOe jest taki sam jak pierwszego głosowania. Wtedy też przegrał drugą turę, ponieważ zdobył o 31 tys. głosów mniej niż Alexander Van der Bellen. Ale w maju Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że drugą turę wyborów trzeba powtórzyć, ponieważ wykryto nieprawidłowości proceduralne w przypadku prawie 78 tys. głosów nadesłanych pocztą. Wybory miały odbyć się 2 października, ale trzeba było je przełożyć, po tym jak odkryto, że koperty do listownego głosowania otwierają się z powodu wadliwego kleju.

Kim jest Norbert Hofer?

Norbert Hofer jest współtwórcą programu austriackiej skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). W 1994 roku partia opowiadała się przeciwko wejściu Austrii do Unii Europejskiej. Obecnie opowiada się za Europą ojczyzn i radykalnym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego.

Jego dobry wynik to nie pierwszy sukces FPOe. Partia w 2000 roku współtworzyła rząd razem z chadecką VPOe. Z tego powodu Unia Europejska nałożyła sankcje na Austrię. Powodem była właśnie FPOe, której posłowie negowali holocaust, a samą partię po wojnie założyli byli naziści. Obecnie Partia Wolnościowa opowiada się za złagodzeniem sankcji wobec Rosji i nie przyjmowaniu uchodźców w Europie. Hofer w kampanii wyborczej snuł wizję odnowy dumy i potęgi kraju oraz krytykował austriackie elity za hipokryzję i przyjmowanie migrantów.

d48kqtg

Zwycięstwo Norberta Hofera w pierwszej turze wyborów było dużym zaskoczeniem dla komentatorów. Uzyskał ponad 30 proc. głosów a kandydaci socjaldemokracji i chadecji nie przeszli do drugiej tury, a te partie od końca II wojny światowej sprawują władzę w Austrii naprzemiennie lub w wielkiej koalicji zdobywając zdecydowaną większość głosów. Jego kontrkandydatem w drugiej turze okazał się Alexander Van der Bellen formalnie startujący jako kandydat niezależny, ale mają poparcie Zielonych.

Plany Norberta Hofera

Prezydent Austrii pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, ale spekulowano, że Norbert Hofer mógłby blokować prace parlamentu i doprowadzić do paraliżu w państwie i sporu o kompetencje prezydenta. Jako kandydat na prezydenta zapowiadał reaktywację Austro-Węgier. Koncepcja zakłada stworzenie unii w Unii, w której skład weszłyby Węgry, Czechy, Chorwacja, Słowenia i Austria. Grupa mogłaby być w przyszłości rozszerzona o Rumunię i Serbię.

Norbert Hofer mówił też o dołączeniu do Grupy Wyszehradzkiej. Lider FPOe chciał stworzyć przeciwwagę dla Niemiec w Unii Europejskiej. Z jednej strony mogłaby to być grupa rozbijająca jedność Unii. Z drugiej strony poszerzona Grupa Wyszehradzka, lub blok byłych krajów Austro-Węgier, może skutecznie wywierać presję na reszcie Unii i stać się sojuszem podobnym to tego jaki mają Holandia z Belgią i Luksemburgiem w ramach Beneluksu.

Oficjalne wyniki wyborów w Austrii poznamy 22 grudnia. Do tego dnia wszystkie głosy zostaną podliczone i jeśli nie będzie nieprawidłowości to nowy prezydent zostanie zaprzysiężony 26 stycznia.

d48kqtg

Podziel się opinią

Share
d48kqtg
d48kqtg
Więcej tematów