Nokia pomaga Iranowi kontrolować rozmowy
Fińsko-niemiecki koncern Nokia Siemens Networks przyznał, że sprzedał w 2008 roku Iranowi technologię, która może służyć do monitorowania rozmów telefonicznych - podaje portal Al Arabiya. Internauci nawołują do bojkotu produktów koncernu, twierdząc, że przyczynił się do aresztowania wielu protestujących przeciw wynikom wyborów prezydenckich w Iranie.
W petycji internauci oskarżają NSN o pomaganie irańskiemu reżimowi w kontrolowaniu rozmów, SMS-ów i e-maily przesyłanych za pomocą telefonów komórkowych. - Jest dużo dezinformacji - tłumaczy rzecznik NSN Ben Roome. Według rzecznika, koncern rzeczywiście dostarczył irańskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu TCI system do monitorowania rozmów, twierdzi jednak, że nie mógł on zostać użyty do cenzury internetu.
- Monitorowanie rozmów telefonicznych jest wymagane przez sądy (...) i wykorzystywane w wielu krajach - powiedział Roome, dodając, że system jest zaakceptowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).
Podczas trwających od dwóch tygodni demonstracji przeciwników ponownie wybranego na fotel prezydenta Mahmuda Ahmadineżada zginęło do tej porty 17 osób, a ponad 400 zostało aresztowanych.