Trwa ładowanie...

Noc spadających gwiazd 2023. W grudniu dwa deszcze meteorów

W grudniu 2023 roku na miłośników astronomii czekają dwa wyjątkowe deszcze meteorów. Pierwszy z nich - Geminidy - będzie miał maksimum w połowie miesiąca. Drugi będzie można obserwować przed świętami. Kiedy dokładnie?

Noc spadających gwiazd. W grudniu 2023 roku Geminidy i Ursydy Noc spadających gwiazd. W grudniu 2023 roku Geminidy i Ursydy Źródło: GETTY
d4l1wr3
d4l1wr3

Noce spadających gwiazd to niezwykłe widowisko na nocnym niebie. Ich miłośnicy w ostatnim miesiącu roku będą mieli dwukrotnie okazję do ich podziwiania. Kiedy i w jaki sposób obserwować deszcz meteorów w grudniu?

Spadające gwiazdy. Grudzień 2023. Na początek Geminidy

Pierwsza okazja do podziwiania grudniowych "spadających gwiazd" nadarzy się już niebawem. W nocy z 13 na 14 grudnia maksimum osiągnie rój Geminidów. To deszcz meteorów związany z planetoidą (3200) Phaethon.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co za widowisko! Rój 160 dronów nad Warszawą

Geminidy są widoczne pomiędzy 4 a 17 grudnia, jednak to właśnie noc, w którym osiągają maksimum, jest najbardziej wyczekiwaną przez amatorów astronomii. Wówczas niebo przeciąć może nawet 130 meteorów na godzinę. Warunkiem ich widoczności jest jednak dobra pogoda - zachmurzone niebo może całkowicie uniemożliwić obserwację.

d4l1wr3

Gdzie wypatrywać Geminidów? Radiant ich roju znajduje się w okolicy Kastora - drugiej co do jasności gwieździe gwiazdozbioru Bliźniąt, co oznacza, że po zmierzchu radiant Geminidów znajduje się tuż nad horyzontem. Pierwszy z grudniowych rojów meteorów można obserwować aż do świtu.

Deszcz meteorów 2023. Ursydy tuż przed Bożym Narodzeniem

Drugim z rojów meteorów, występujących w grudniu, są Ursydy. "Spadające gwiazdy" są widoczne pomiędzy 17 a 26 grudnia, osiągając maksimum pomiędzy 22 a 23 grudnia. W przeciwieństwie do Geminidów, rój ten nie jest tak obfity - średnia liczba meteorów widocznych w czasie godziny wynosi 10.

W jaki sposób obserwować Ursydy? Radiant roju meteorów znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Pędzące po niebie obiekty można oglądać przez całą noc - warunkiem jest jednak bezchmurne niebo.

d4l1wr3

Osoby, które planują podziwiać grudniowe deszcze spadających gwiazd, powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Warto również udać się do miejsc oddalonych od miejskich świateł oraz obiektów ograniczających widoczność nieba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l1wr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l1wr3
Więcej tematów