Noc Muzeów we Wrocławiu - wystawy, wykłady, warsztaty
Wrocławskie muzea i galerie zapraszają 16 maja na Noc Muzeów. W tegorocznej akcji weźmie udział ponad 70 instytucji, a oprócz tradycyjnego zwiedzania, goście będą mogli uczestniczyć w interesujących wykładach, projekcjach oraz warsztatach.
Wydarzenia związane z tegoroczną Nocą Muzeów we Wrocławiu rozpoczną się już w sobotnie popołudnie – pierwsze wystawy będą dostępne dla zwiedzających od godziny 16.00, jednak również wcześniej będzie można wziąć udział w kilku wydarzeniach organizowanych przez wrocławskie instytucje kulturalne. W tym roku swój udział w Nocy Muzeów zadeklarowało aż 70 muzeów i galerii.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu program sobotni oparło na temacie kowalstwa artystycznego i Jaroslava Vonki, czeskiego mistrza metaloplastyki, którego dzieła zobaczyć można w wielu miejscach w stolicy Dolnego Śląska. W MN o godz. 16.30 odbędzie się wykład poświęcony osobie mistrza, a także rozpoczną się zajęcia plastyczne dla najmłodszych, związane z kowalstwem artystycznym i wytworami Vonki.
Centrum Poznawcze Hali Stulecia zaprasza na pokazy videomappingu oraz bezpłatne zwiedzania interaktywnego centrum. Pokazy odbędą się pod kopułą Hali o godzinie 20.00, 21.00 i 22.00.
Noc Muzeów jest również okazją do odwiedzenia nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie. Szczególną atrakcją będzie tam widowisko przygotowane przez wybitnego francuskiego kompozytora, Thierry’ego De Meya – początek od godz. 16.00. Od godziny 10.00 w gmachu nad Odrą będzie można podziwiać prace przygotowane na Biennale Sztuki Mediów WRO 2015.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich do swojego gmachu przy ul. Szewskiej zaprasza już od 16.00, jednak dwie godziny później rozpocznie się tam rozgrywka najmłodszych w grę planszową „Piast”, której pierwowzór został przygotowany w roku 1904. O 20.30 zaprezentowany zostanie film „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego. Ta pochodząca z lat 20. XX w. adaptacja „Wiernej Rzeki” ma stanowić uświetnienie obchodów 90. rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego.
Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz oferuje dzieciom przejażdżkę starymi wozami należącymi do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Początek o 18.00. Muzeum Odry zaprasza zaś na zwiedzanie zrewitalizowanej barki „Irena” z 1936 r. w stoczni przy ul. Michalczyka 16. Zwiedzanie rozpocznie się o 18.30 i potrwa do 20.30.
Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego przy Kurzym Targu zachęca do udziału w dwóch interesujących wykładach – „Eliksiry miłości dziś i w przeszłości” połączonego z przygotowywaniem mikstury (start o 17.30) oraz „Dziwne substancje w środkach codziennego użytku przełomu XIX i XX w. (start o 22.00). Uczestnictwo w wykładach wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji.
Muzeum Miejskiej Wrocławia, oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Sukiennicach proponuje zabawę pt. „Atelier dawnego fotografa”. Wszyscy chętni będą mogli przebrać się w stroje „z epoki” i tak zapozować do zdjęcia – wymagany jest jednak własny aparat fotograficzny. W Muzeum Etnograficznym Noc Muzeów upłynie pod znakiem historii i kultury Ormian – przewidziane są warsztaty linorytu ormiańskiego oraz przedstawienie charakterystycznych elementów kultury ormiańskiej.
Muzeum Architektury znajdujący się pobernardyńskim zespole klasztornym zaprasza na opowieść „Życie w średniowiecznym klasztorze”, podczas której będzie można poznać nie tylko historię budynku, lecz również to, jak żyli w średniowieczu mnisi z zakonu bernardynów, czym się zajmowali i jak wyglądał ich typowy dzień.
Galeria Polskiego Plakatu przy ul. Św. Mikołaja zaprasza na otwarcie i zwiedzanie wystawy „Pręgowane i skrzydlate – zwierzyniec w polskim plakacie”. Obejmie ona około setki plakatów, której dominującym tematem będą zwierzęta. Wernisaż o 19.00. Od 22.00 możliwe będzie bezpłatne odwiedzenie punktu widokowego w budynku Sky Tower – wjazdy grup 50-osobowych na 49. piętro będą odbywały się co 30 minut do godziny 1.30.
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu przygotowała program poświęcony technice druku oraz grafice. Od 18.00 odbywać się będą pokazy i warsztaty technik drukarskich i graficznych. Równolegle będzie się tam odbywał 1.Festiwal Malowania, również obfitujący w interesujące atrakcje.
W propozycjach Kina „Nowe Horyzonty” znalazły się trzy projekcje filmowe – o 18.00 amerykańskiej produkcji „Szukając Vivian Maier”, dwie godziny później poświęconego Czesławowi Niemenowi filmu „Sen o Warszawie”, zaś o 22.00 francuskiej biografii filmowej rzeźbiarki Camille Claudel. W Humanitarium na Praczach Odrzańskich odbędzie się kilka bezpłatnych wejść na interaktywną wystawę „Szkiełko i oko”, połączona z pokazami naukowymi dla najmłodszych.
Dokładny program wydarzeń przygotowanych we Wrocławiu na tegoroczną Noc Muzeów dostępny jest na stronie wroclaw.pl. Tam również znaleźć można informację o wymaganych zapisach na niektóre wydarzenia lub opłatach za nie. Plakat tegorocznej edycji, podobnie jak rok wcześniej, został stworzony przez Joannę Gniady.
Specjalnie na Noc Muzeów uruchomione zostaną dwie linie autobusowe - M1 i M2. Będą kursowały od 18.30 do 23.00 z częstotliwością ok. 20 minut. M1 pojedzie na trasie od Sołtysowic do budynku Radia i Telewizji przy al. Karkonoskiej i z powrotem ulicami Czajkowskiego, pl. Kromera, Wyszyńskiego, pl. Społeczny, Traugutta, Kościuszki, Małachowskiego, Peronową, Hubską, Bardzką, Armii Krajowej, Wyścigową.
M2 kursować będzie w obie strony na trasie Urząd Wojewódzki-Pracze Widawskie ulicami Wyszyńskiego, Sienkiewicza, Drobnera, Pomorską, Bałtycką, Obornicką, Pełczyńską i Kominiarską. Obie linie są bezpłatne, jednak nie zatrzymują się one na wszystkich przystankach na trasie. Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .