PolskaNiższy wiek emerytalny od przyszłego roku?

Niższy wiek emerytalny od przyszłego roku?

• Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada poprawka zgłoszona przez sejmową podkomisję

• Komisja pracuje nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Niższy wiek emerytalny od przyszłego roku?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki podkreślił w poniedziałek podczas posiedzenia podkomisji, że wprowadzenia ustawy o emeryturach wymaga czasu. - Uwarunkowane jest przygotowaniem systemów informatycznych operatorów systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które - aby przygotować się do wdrożenia tej ustawy - muszą zorganizować przetarg, zamówienia. Wyłonienie podmiotu, który przygotuje system do tych zmian wymaga czasu - wyjaśniał.

Podkomisja odrzuciła poprawkę posła Kukiz'15 Jarosława Porwicha, która zakładała, że przejście na emeryturę wiązałoby się ze stażem pracy. Chodzi tu o postulat związków zawodowych, które chcą wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Niezadowolenia z odrzucenia poprawki nie krył wiceprzewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak. - Uważamy, że po 40- i 35-letnim okresie składkowym należy się emerytura. To rozwiązanie dotyczyłoby głównie osób, które z powodu choroby nie mogą dalej pracować - mówił.

Według Zielenieckiego realizacja postulatu związkowców byłaby kosztowna dla systemu ubezpieczeń społecznych. - Myśmy w trakcie negocjacji ze wszystkimi stronami przedstawiali wyliczenia, jakie są koszty wprowadzenia tego rozwiązania. Realizacja tego postulatu wymagałaby poniesienia dodatkowych, znaczących kosztów przez systemy ubezpieczeń społecznych - mówił.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Zobacz także: Obietnice emerytalne. Realny dług politycy ukrywają w ZUS-ie

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)