Trwa ładowanie...

Niż Ignaz odejdzie. Pogoda szykuje niespodziankę. Gorący początek jesieni

Niż Ignaz, wichury i zimno już wkrótce odejdą. Dokładnie pierwszego dnia kalendarzowej jesieni, czyli 23 września do Polski z całą mocą powróci lato. Według długoterminowej prognozy pogody GFS maksymalna temperatura za dnia może wynieść nawet 26 stopni C.
Share
Niż Ignaz odejdzie, za kilka dni wrócą letnie temperatury. Gorący początek jesieni.
Niż Ignaz odejdzie, za kilka dni wrócą letnie temperatury. Gorący początek jesieni.Źródło: WP.PL, Fot: wxcharts.com
d4gacqd

Jeszcze tylko przez 4 dni Polska będzie znajdować się pod wypływem niżu Ignaz i dostarczanych przez ten układ chłodnych mas powietrza. Od zachodu powoli zbliża się bowiem wyż Hanneke (nazwa nawiązuje do popularnego w Danii imienia żeńskiego), który zmieni układ pogody nad Europą. Stworzy okazję do napływu gorącego powietrza z południa kontynentu.

Niż Ignaz odejdzie, już za kilka dni powrót lata

Według prognozy Global Forecast System już w niedzielę 22 września w większości kraju temperatury przekroczą 20 stopni. Dzień później 23 września, w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni, powróci lato. Temperatury w centralnej i południowej Polsce mają wynieść od 23 do nawet 26 stopni C.

d4gacqd

Uderzenie fali ciepła obrazuje animacja map pogodowych opracowana przez analityków francuskiego serwisu Meteociel. Widać na niej, jak w kolejnych dniach chłód, będzie ustępował pod naporem ciepła z południa Europy.

Ten ciepły epizod w pogodzie może potrać kilka dni, według GFS do 26 września. Dodajmy, że długoterminowa pogoda jest obarczona sporym ryzykiem błędu. Również synoptycy Meteogroup Polska widzą szanse na ocieplenie. - Cieplej zacznie się robić od niedzieli, temperatury powinny znów wzrosnąć powyżej 20 stopni C. - komentują.

Pogoda na jesień. Sympatycznie, ciepło

Kilkudniowe okna ciepłej pogody podczas jesieni przewidywali amerykańscy meteorolodzy AccuWeather. Wrzesień i październik opisywali jako miesiące z temperaturami wyższymi od średnich wieloletnich.

d4gacqd

- W Polsce i na Słowacji zapanuje przyjemna pogoda, zachęcająca do aktywności na świeżym powietrzu. Nieco gorzej będzie ten czas odczuwać sektor rolniczy. Nadal będą występować susze i brak większych opadów - mówił Tyler B. Roys, meteorolog specjalizujący się w prognozach dla Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gacqd

Podziel się opinią

Share
d4gacqd
d4gacqd
Więcej tematów