Gdzie jest burza? Niszczycielski żywioł w Polsce, tysiące interwencji
Niebezpieczna pogoda w Polsce. Po upałach sięgających 37 stopni Celsjusza teraz przez kraj przetaczają się gwałtowne burze. Towarzyszą im gradobicia i potężne ulewy. Strażacy mają pełne ręce roboty, odnotowano już tysiące interwencji. Burze spowodowały duże szkody.
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że do godz. 20 odnotowano w Polsce 2845 zgłoszeń w związku z burzami.
Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw kujawsko-pomorskiego - 696, pomorskiego - 676, zachodniopomorskiego - 447, wielkopolskiego - 396, warmińsko-mazurskiego - 167, dolnośląskiego - 97 i lubuskiego - 90.
Drzewo runęło na samochód, są ranni
- Niestety, mamy osoby ranne w województwie kujawsko-pomorskim - przekazał strażak w rozmowie z TVN24. Wyjaśnił, że na samochód, w którym przebywało pięć osób, spadło drzewo.
- Przed nami trudna noc, bo alerty pokazują, że wiatr będzie mocno wiał - podkreślił Kierzkowski. Strażak dodał, że aktualnie najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Służby wciąż otrzymują nowe zgłoszenia.
Rzecznik PSP poinformował także o ewakuacji obozów harcerskich. - Ewakuowano prewencyjnie 17 obozów pod namiotami (826 osób) przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk - podał Kierzkowski. Dodał, że pięć obozów było w woj. wielkopolskim, cztery w woj. warmińsko-mazurskim, zaś trzy w woj. zachodniopomorskim.
W związku z burzami przerwano również Open'er Festival 2022. Ewakuwano uczestników.
Uwaga na burze w Polsce. Będą przemieszczały się na wschód
- W nocy z piątku na sobotę wystąpią burze i deszcz, które będą przemieszczały się z zachodu na wschód - przekazał dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek.
Cały czas obowiązują alerty IMGW drugiego i trzeciego stopnia przed wyładowaniami i opadami gradu. Alerty są aktualne do wczesnych godzin porannych w sobotę.
Zobacz też: Kiedy skończą się upały? "Będą silniejsze i bardziej dokuczliwe"
Skutki burz w województwie zachodniopomorskim
Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie przekazała, że dotychczas interwencje w woj. zachodniopomorskim dotyczyły głównie zalanych obiektów i dróg. Przez ulewy miasto zostało sparaliżowane, auta utknęły w wodzie.
"Na ulicach leżą powalone wygrodzenia oraz konary drzew, przejazd jest utrudniony lub niemożliwy" - informowała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego Hanna Pieczyńska.
Niebezpiecznie także w województwie lubelskim
Oficer lubuskiej PSP również przekazał, że zgłoszone przez mieszkańców regionu interwencje najczęściej dotyczyły usuwania zerwanych konarów i powalonych drzew.
Strażacy pomagali też przy wypompowywania wody z zalanych ulic czy posesji.
Brak prądu w Wielkopolsce
W Wielkopolsce na terenie obsługiwanym przez spółkę Enea Operator bez prądu jest jeszcze około 12 tys. odbiorców energii elektrycznej. Poinformował o tym w imieniu spółki Mateusz Gościniak.
Straż pożarna do godz. 20. odnotowała w tym regionie około 400 interwencji, nie było osób poszkodowanych.
Nawałnice w województwie kujawsko-pomorskim. Powstała "trasa grozy"
Nad wieloma drogami w województwie kujawsko-pomorskim szalała nawałnica z ogromnym gradem.
- Trasa grozy, największe kawałki lodu z nieba, jakie widziałam, koszmar - tak o tej trasie wypowiadali się kierowcy, którzy podróżowali drogą krajową 91 na odcinku Toruń - Włocławek w piątkowe popołudnie.
Niszczycielski żywioł w Polsce
Potężna nawałnica pojawiła się też w Gorzowie Wielkopolskim (województwo lubuskie). Serwis "Lubuscy Łowcy Burz" udostępnił w sieci zdjęcie zalanej drogi.
Superkomórka burzowa pojawiła się także w Wałbrzychu (województwo dolnośląskie) - poinformował serwis "Meteo Alert-Dolny Śląsk".
Silna burza w województwie dolnośląskim przeszła w miejscowości Bolków. Doszło do lokalnych podtopień.
Gradobicie miało miejsce także w Grędzinie w województwie dolnośląskim.
Gradobicie miało miejsce również w Marcioszowie (województwo dolnośląskie).
Przeczytaj też:
Źródło: PAP, Facebook, Twitter, TVN24