Trwa ładowanie...

Umowa z Saudyjczykami. Jest deklaracja Banasia

Szef Najwyższej Izby Kontroli nie wykluczył weryfikacji procesu nabycia aktywów Lotosu przez Saudyjczyków. - Jeżeli podejmiemy decyzję o kontroli Orlenu, to niewątpliwie przyjrzymy się umowie z Saudi Aramco - zadeklarował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marian Banaś. Sprawa budzi liczne kontrowersje.

Szef NIK nie wyklucza kontroli umowy Orlenu z Saudi Aramco.Szef NIK nie wyklucza kontroli umowy Orlenu z Saudi Aramco.Źródło: PAP, Twitter
d1jqjzl
d1jqjzl

W parlamencie dyskusje dotyczące sprzedaży aktywów Lotosu Saudi Aramco trwają już od kilku dni. Politycy opozycji zarzucają Orlenowi, że kwota transakcji była zbyt niska, a w dodatku miało do niej dojść na podstawie zmienionych przepisów, które pozwoliły ominąć zwyczajowe w takich sytuacjach kontrole.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duży rozrzut cenowy między sklepami. "Na mądre zakupy potrzebny jest czas i planowanie. W Polsce tego nie ma"

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Kolejne zawiadomienia: prokuratura, CBA i NIK

W związku z wątpliwościami, politycy opozycji zapowiedzieli złożenie kolejnych zawiadomień z wnioskami o przyjrzenie się sprawie. Chodzi m.in. o kontrole CBA i NIK oraz prokuratury.

"Rzeczpospolita" zapytała szefa Najwyższej Izby Kontroli o to, czy podejmie działanie w tej sprawie.

d1jqjzl

- Dostaliśmy wniosek o przeprowadzenie kontroli od pięciu połączonych komisji senackich. Rozpatrujemy ten wniosek i pochylimy się nad nim. Sprawa jest bardzo poważna. Wszyscy interesują się tym tematem, bo tu chodzi o dobro wspólne. Po analizie podejmiemy decyzję co do dalszych kroków - mówił dziennikowi Marian Banaś.

Rząd i Orlen jednogłośne

O tym, że sprzedaż aktywów Lotosu nie niesie kontrowersji przekonują rządzący i sam Orlen. - Transakcja z Saudi Aramco jest zabezpieczona zarówno w umowach, jak również na poziomie ustaw – zapewnił w piątek prezes PKN Orlen. Jak ocenił Obajtek, "Saudyjczycy są naszą alternatywą wobec dostaw ropy naftowej z Rosji i w ten sposób gwarantują nam bezpieczeństwo".

"Ta fuzja została przeprowadzona w sposób wzorcowy.(...) Najlepszym dowodem jest reakcja rynku.(...) Rynek ocenia ją bardzo pozytywnie (...). My stoimy murem za tą fuzją, która tworzy ogromny podmiot o możliwościach, jakich dotąd w Polsce nie było" - mówił z kolei we wtorek premier Morawiecki, kiedy był pytany o umowę sprzedaży 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej zagranicznemu koncernowi.

d1jqjzl

Jak podkreślał, decyzje były "pod lupą" Komisji Europejskiej, która ma kompetencje do ich zablokowania.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jqjzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jqjzl
Więcej tematów