Trwa ładowanie...
d2omx2n

NIK: nieprawidłowości przy budowie opolskiego odcinka A-4

Delegatura NIK w Opolu skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa podczas budowy autostrady A-4. Zainteresowanie NIK wzbudził szczególnie znaczny wzrost kosztów w stosunku do założeń.

d2omx2n
d2omx2n

Niektóre okoliczności związane z budową, szczególnie kwestie cenowe zasługiwały na bardziej krytyczną ocenę - powiedział we wtorek dyrektor opolskiej delegatury NIK, Jan Nawelski.

Według szacunków, koszty inwestycji były wyższe od planowanych o około 50 mln euro. Część ponadplanowych wydatków można - zdaniem NIK - tłumaczyć np. wzrostem normatywów, czy powodzią. Są jednak kwestie związane z realizacją samego kontraktu, na przykład zawyżenie kosztów wycinki drzew w pasie autostrady - dodał Nawelski.

Jedna z firm zatrudnionych przy realizacji kontraktu już wcześniej została przez wojewodę opolskiego ukarana za nielegalne (bez koncesji) wydobywanie żwiru i piasku.

Problemem opolskiego kompletnego odcinka autostrady jest też brak koncesjonariusza, który w zamian za pobieranie opłat za przejazd ma rozwinąć infrastrukturę wokół drogi. Według NIK, zagraniczne kredyty zaciągnięte na budowę miały być spłacane z opłat.(kil)

d2omx2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2omx2n
Więcej tematów