Trwa ładowanie...

Nigeria. Zagrożone życie 13-latka, za którym wstawił się dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau

- Życie 13-letniego Nigeryjczyka Omara Farouka skazanego przez sąd islamski w stanie Kano w Nigerii na 10 lat więzienia, a następnie uniewinnionego przez sąd świecki, jest wciąż zagrożone - powiedział w rozmowie z agencją dpa jego prawnik Kola Alapinni.
Share
Dyrekcja Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau zbiera środki, które mają pomóc rodzinie chłopca w rozpoczęciu nowego życia.
Dyrekcja Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau zbiera środki, które mają pomóc rodzinie chłopca w rozpoczęciu nowego życia.Źródło: Pixabay
d3ql4r0

W ubiegłym roku 13-latek został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym, gdy w trakcie bójki ze szkolnym kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha. Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau zaapelował wtedy do prezydenta Nigerii o ułaskawienie 13-letniego chłopca. W swym liście zadeklarował, że jest gotów odbyć część kary za chłopca.

Na północy kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, za bluźnierstwo religijne grozi nawet kara śmierci, mimo że przed czterema laty władze Nigerii zadeklarowały odstąpienie od tej sankcji na terenie całego kraju.

Nigeria. Życie 13-latka zagrożone?

Adwokat chłopca w rozmowie z agencją dpa powiedział, że życie młodego Nigeryjczyka cały czas jest zagrożone. Rok temu został on skazany przez sąd islamski w stanie Kano w Nigerii na 10 lat więzienia, a następnie uniewinniony przez sąd świecki.

d3ql4r0

Dr T. Karauda: blizny po COVID-19 zostają w płucach na zawsze

- Nie było innego wyjścia, jak zabrać stamtąd chłopca i całą jego rodzinę - powiedział Kola Alapinni, prawnik 13-letniego chłopca, który zaangażował się w jego obronę pro bono.

- Zaraz po tym, gdy Omara aresztowano, matkę chłopca zaczęli nękać miejscowi fundamentaliści islamscy - dodał Alapinni.

Zbiórka na pomoc dla rodziny chłopca

Obecnie dyrekcja Państwowego Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau i Fundacja Auschwitz-Birkenau rozpoczęła zbiórkę funduszy, które mają pomóc rodzinie Farouka w rozpoczęciu nowego życia - zaznaczył w dpa adwokat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ql4r0

Podziel się opinią

Share
d3ql4r0
d3ql4r0
Więcej tematów