Trwa ładowanie...
dhsfvfs
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nigeria: kolejna zamachowczyni zabiła sześć osób w Kano

Kolejna, czwarta zamachowczyni poniosła śmierć w Kano na północy Nigerii, zabijając sześć osób - powiadomiła policja. W niedzielę wysadziła się w powietrze 15-letnia dziewczynka, raniąc pięć osób, we wtorek dwie kolejne zabiły trzech ludzi i raniły 13.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To kolejny zamach w Kano; jeden z poprzednich miał miejsce na dworcu autobusowym
To kolejny zamach w Kano; jeden z poprzednich miał miejsce na dworcu autobusowym (AFP, Fot: Aminu Abubakar)
dhsfvfs

Zamachowczyni, która wysadziła się w powietrze w college'u w Kano zabiła sześć osób i raniła sześć kolejnych. Stan poszkodowanych jest krytyczny.

Eksplozja była bardzo silna - mówią świadkowie w rozmowie z AFP. Dodają, że dziewczyna z rozmysłem wmieszała się w gęsty tłum studentów.

Poprzednie ataki

dhsfvfs

Poprzednie zamachowczynie miały ukryte ładunki wybuchowe w hidżabach i popełniły samobójstwo w miejscach, gdzie eksplozja ładunku mogła zabić i zranić wiele osób: na uniwersytecie, stacji benzynowej, przed centrum handlowym.

W niedzielę w ataku bombowym na kościół katolicki w Kano zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych. Ładunek wybuchowy został wrzucony w tłum wiernych, gdy opuszczali kościół.

23 lipca w dwóch zamachach w mieście Kaduna na północy Nigerii zginęły 42 osoby. Celem jednego z zamachów był umiarkowany imam, a drugiego - opozycyjny polityk, były prezydent kraju Muhammad Buhari.

Rebelia Boko Haram

Żadne ugrupowanie nie przyznało się do ostatnich zamachów, ale wiele wskazuje na to, że zorganizowała je sekta Boko Haram, która sieje przemoc w Nigerii. Wznieciła ona powstanie, w którym w ciągu pięciu lat ostatnich zabito ponad 10 tys. ludzi.

dhsfvfs

Ponad 2 tys. osób zginęło od początku tego roku; początkowo na północy kraju, skąd wywodzi się sekta, a potem również w innych częściach Nigerii i państwach sąsiednich. W niedzielę Boko Haram uprowadziło żonę premiera Kamerunu, zabijając przy tym co najmniej trzy osoby.

Boko Haram, które chce zaprowadzenia na północy Nigerii państwa islamskiego rządzonego prawem szariatu, oskarża przywódców religijnych regionu o podporządkowanie się władzy rządu federalnego prezydenta Goodlucka Jonathana, chrześcijanina z południa.

Jak komentuje Reuters, Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie.

Boko Haram w języku hausa oznacza w wolnym przekładzie: "co z Zachodu, to złe"

dhsfvfs

Podziel się opinią

Share

dhsfvfs

dhsfvfs
Więcej tematów