Trwa ładowanie...

Nigeria: Boko Haram uwolniło 82 uczennice porwane trzy lata temu

Dramat kolejnych kilkudziesięciu uczennic więzionych przez trzy lata przez Boko Haram dobiegł końca. Bojownicy wymienili je na przetrzymywanych przez władze Nigerii towarzyszy. Nadal w rękach porywaczy pozostaje jednak ponad sto dziewcząt.

Nigeria: Boko Haram uwolniło 82 uczennice porwane trzy lata temuŹródło: PAP/Abaca
d4djc2c
d4djc2c

Islamiści z ugrupowania Boko Haram uwolnili 82 uczennice, uprowadzone w kwietniu 2014 roku z liceum w Chibok na północnym wschodzie Nigerii - poinformował w sobotę nigeryjski rząd.

Jak podano w oświadczeniu, dziewczęta uwolniono w zamian za wydanie "niektórych spośród przetrzymywanych przez nigeryjskie władze bojowników Boko Haram".

Cytowane przez CNN źródło w nigeryjskim rządzie poinformowało, że dziewczęta przebywają obecnie w miejscowości Banki w pobliżu granicy Nigerii z Kamerunem. Stamtąd - według stacji - mają wkrótce zostać przewiezione do stolicy Nigerii, Abudży, gdzie przejdą badania lekarskie i spotkają swych bliskich.

d4djc2c

Negocjacje nigeryjskich władz z porywaczami doprowadziły po raz drugi do uwolnienia większej grupy dziewcząt - zauważa agencja Associated Press. W październiku ubiegłego roku islamiści z Boko Haram uwolnili 21 uczennic. Wcześniej w maju wolność odzyskała jedna zakładniczka.

W kwietniu 2014 roku bojownicy Boko Haram zaatakowali w nocy liceum w Chibok i uprowadzili 276 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat. Ponad 50 z nich udało się uciec kilka godzin po porwaniu - wyskoczyły z ciężarówek, którymi je wieziono. Później się ukrywały.

Porywacze więzili łącznie 219 uczennic. W niewoli pozostaje jeszcze 115 z nich.

Sprawa uprowadzenia nigeryjskich licealistek przyciągnęła uwagę całego świata i spotkała się z międzynarodowym potępieniem.

d4djc2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4djc2c
Więcej tematów