Trwa ładowanie...
d35f2en

Niezwykły spektakl na poznańskim Rynku. Celem niepełnosprawnych aktorów jest występ na scenie

Na poznańskim Starym Rynku odbyła się próba spektaklu pt. "Dom wariatów", w którym występują wyłącznie osoby niepełnosprawne intelektualnie - podopieczni Stowarzyszenia Na Tak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Stowarzyszenie Na Tak)
d35f2en

Aktorzy, którzy zaprezentowali się przed publicznością złożoną z przechodniów spacerujących przez Stary Rynek, to grupa "Nowi w Nowym". Tworzą ją podopieczni Stowarzyszenia Na Tak.

- Spektakle wystawiamy już od kilku lat. Zaczynaliśmy od mimiki, pantomimy, ruchu na scenie, ale cały czas się rozwijamy – opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską Hanna Rynowiecka, opiekunka grupy teatralnej „Nowi w Nowym” im. Wojciecha Deneki przy Warsztacie Terapii Zajęciowej „Przylesie”. – W pewnym momencie zaproponowałam, aby to sami aktorzy zdecydowali, jakie postacie chcieliby zagrać i o czym miałby być spektakl. Na ich podstawie zaczęliśmy tworzyć pierwszy scenariusz. W podobny sposób powstał nasz najnowszy spektakl pt. „Dom wariatów”, którego próbę odbyliśmy na rynku – dodaje.

„Dom wariatów” to historia przeciętnej rodziny i jej codziennych problemów – są momenty zabawne, ale i smutne. Jak podkreśla Rynowiecka, najważniejsze na scenie jest pokazanie emocji przez aktorów. Na scenie pojawiają się wyłącznie osoby niepełnosprawne – w sumie to 10 aktorów.

d35f2en

- Ich udział w spektaklu niesie ze sobą wiele aspektów terapeutycznych i społecznych, uczy ich pracy i odpowiedzialności – mówi opiekunka grupa.

Dla niepełnosprawnych aktorów to jednak przede wszystkim wspaniała przygoda i zabawa.
- Grałem już kiedyś w spektaklu westernowym, w którym byłem muzykiem grającym na pianinie. Teraz gram syna marnotrawnego, który brał narkotyki – opowiada Jarek, jeden z aktorów.

Jego mamę gra w spektaklu gra Lidia, która także ma za sobą występy w kilku spektaklach.
- Moją ulubioną rolą był Nikifor, bo był malarzem, a ja też bardzo lubię malować – opowiada.

Spektakl ma zostać wystawiony na scenie poznańskiego Teatru Nowego, ale grupa potrzebuje pieniędzy na scenografię, obsługę techniczną itd.

d35f2en

- Zbieramy środki za pośrednictwem serwisu WspieramKulture.pl. Potrzeba nam 2,5 tys. zł, a do końca akcji zostały już tylko cztery dni. Mamy nadzieję, że jednak się uda i znajdą się osoby, które zechcą wesprzeć nasz projekt – mówi Hanna Rynowiecka.

Pieniądze można przekazać poprzez serwis WspieramKulture.pl – szczegóły na stronie: http://wspieramkulture.pl/projekt/887-Spektakl-teatralny-pt-Dom-wariatow.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d35f2en

Podziel się opinią

Share

d35f2en

d35f2en
Więcej tematów