PolskaNiezwykłe zbiory z niezwykłego muzeum

Niezwykłe zbiory z niezwykłego muzeum

Możliwość zapoznania się ze zbiorami Muzeum Polskiego w Raperswil, obejrzenia związanych z nim filmów dokumentalnych i wysłuchania wykładów, będą mieli warszawiacy 11 i 12 września podczas dni poświęconych tej rapperswilskiej placówce.

09.09.2010 | aktual.: 09.09.2010 09:00

Dni Muzeum Polskiego są organizowane z okazji 140. rocznicy powstania tej placówki w szwajcarskim Rapperswil. 23 października 1870 roku z inicjatywy hr. Władysława Broel-Platera na zamku w Rapperswil narodziła się misja ocalania pamięci o historii państwa polskiego. W akcie fundacyjnym napisano, że "Muzeum, będąc obrazem Polski pod względem historycznym, naukowym, literackim i artystycznym, odda znakomitą przysługę sprawie polskiej i stanie się instytucją użyteczną wielkiemu dziełu oświaty i wolności ludów".

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zbiory Muzeum Polskiego w Rapperswil przewieziono w 1927 roku specjalnym 13-wagonowym pociągiem do kraju. Część z nich, głównie archiwalia i zbiory biblioteczne, uległy zniszczeniu w Warszawie w czasie II wojny światowej. Zachowały się jednak dzieła sztuki, pamiątki patriotyczne i broń.

Ocalałe z pogromu wojny historyczne zbiory Muzeum Polskiego i Biblioteki w Rapperswil będzie można obejrzeć w dniach 11-12 września w ramach Festiwalu Rapperswilskiego w: Polskiej Akademii Nauk, Bibliotece Narodowej, Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, Centralnej Bibliotece Wojskowej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, Szkole Głównej Handlowej i na Zamku Królewskim.

Na czas imprezy zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa umożliwiająca zwiedzającym szybkie poruszanie się pomiędzy poszczególnymi placówkami. Oprócz podziwiania zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswil warszawiacy będą mogli także obejrzeć związane z nim filmy, posłuchać wystąpień oraz koncertów muzyki poważnej.

Muzeum Historii Polski, które ściśle współpracuje z muzeum rapperswilskim, 11 i 12 września pokaże podczas imprezy film dokumentalny "Serce Polski - Rapperswil". Dokument ten to esej o polskiej emigracji w XIX wieku i towarzyszącej jej idei wolności, o historii Muzeum Polskiego w Rapperswil, w którym łączą się wszystkie wątki relacji polsko-szwajcarskich. Film dokumentuje dzieje Muzeum Polskiego w Rapperswil od czasów jego założenia w 1870 roku do okresu powstania Solidarności i przemian politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dokument przedstawia wielkie postaci i ważne wydarzenia z historii i kultury Polski, a także ukazuje poetycki obraz Szwajcarii, utrwalony w utworach polskich romantyków. Film będzie wyświetlany w godz. 8.30-15.30 w Bibliotece Narodowej i między godz. 11.00 a 18.00 na Zamku Królewskim.

Dodatkowo, podczas Dni Muzeum Polskiego w Rapperswil będzie można uczestniczyć w prezentacji publikacji pokonferencyjnej Muzeum Polskiego w Rapperswil i Muzeum Historii Polski "Konfederacja barska, jej konteksty i tradycje". Publikacja zawiera referaty wygłoszone na konferencji w Rapperswil 25-27 września 2008 roku. Poruszono tam wielu tematów, poczynając od dziejów polskiej rezydencji w Rapperswil, poprzez różne epizody z historii Polski w latach 1768-1772, aż po reakcje na konfederację barską w pozostałych krajach europejskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)