Trwa ładowanie...
d194ji1

Niezwykłe pocztówki w muzeum w Ostrzeszowie

Około trzystu pocztówek z przełomu XIX i XX wieku pokazano na wystawie, którą otwarto w piątek w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie).

d194ji1
d194ji1

Ekspozycja zgromadziła karty ukazujące tradycje walk o niepodległość, udział Legionów Polskich w I wojnie światowej, fotografie grupowe i portrety Józefa Piłsudskiego. Na wielu pocztówkach można oglądać bitwę 1920 r., obrazy przypominające kolejne rocznice Konstytucji 3 Maja (reprodukcje dzieł Matejki, Styki, Kossaków) oraz polskie bohaterki - m.in. Emilię Plater.

Na drugiej stronie większości pocztówek znalazła się korespondencja - można z niej wyczytać wyznania miłosne, doniesienia z frontu, życzenia z różnych okazji i zwykłe informacje. Niemal wszystkie zapiski czarują niezwykłą elegancją pisma, niespotykaną już dziś polszczyzną i różnorodnością zwrotów grzecznościowych.

Pocztówka, zwana na początku odkrytką, pojawiła się w Polsce w 1880 r. Pierwsze egzemplarze były ręcznie kolorowane, tłoczone i bogato złocone. W okresie zaborów wzbogacano je dodatkowo treściami patriotycznymi.

Pierwsze karty pocztowe w Europie pojawiły się na terenie Austro-Węgier (1870 r.), a ich pomysłodawcą był pracownik poczty Heinrich von Stephan. Polską nazwę "pocztówka" wymyślił w 1900 r. Henryk Sienkiewicz, który wygrał wtedy konkurs ogłoszony w Warszawie przez Leona Papieskiego.

d194ji1

Izabella i Stanisław Śliwowie, którzy są właścicielami prezentowanej w Ostrzeszowie kolekcji twierdzą, że pocztówki dokumentowały na przełomie XIX i XX wieku dążenia narodowe Polaków i były wręcz "małymi dziełami sztuki". Dziś, swoją subtelnością, szatą graficzną i pomysłowością autorów, nadal zachwycają nie tylko kolekcjonerów - uważają Śliwowie. Ekspozycję można będzie oglądać do końca czerwca. (jask)

d194ji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194ji1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj