Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Norwegii. Co kryje w sobie starożytny statek?

Norwescy archeolodzy w pobliżu dawnego miasta Edøy na zachodzie kraju odkryli nieznane do tej pory miejsce pochówku łodziowego z czasów wikingów. Znajdujący się pod ziemią statek może mieć olbrzymie znaczenie historyczne.

Niezwykłe odkrycie w Norwegii. Co kryje w sobie starożytny statek?Źródło: NIKU
d3e2fcp
d3e2fcp

Statek został odkryty dzięki badaniom przy pomocy georadaru. Na opublikowanych zdjęciach widać wyraźny zarys łodzi wraz z resztkami rowu. - Jest to bardzo charakterystyczna cecha kopców grobowych - powiedział Dag-Øyvind Solem z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego (NIKU).

Na łodzi najprawdopodobniej znajdują się szczątki starożytnego nordyckiego przywódcy wraz z bronią, łupami i innymi cennymi przedmiotami. Odkrycie może dostarczyć wielu informacji o starożytnym budownictwie okrętowym i rytuałach pogrzebowych w Norwegii.

Ze zdjęć wynika, że oba końce statku są poważnie uszkodzone, natomiast większa część kadłuba wydaje się nietknięta. Obraz z radaru jest na tyle szczegółowy, że eksperci szacują, że statek miał ok. 16-17 metrów długości.

NIKU
Źródło: NIKU

Archeolodzy odkryli statek przypadkiem. Obszar, na którym się znajduje, leży poza rejonem badań. - Właściwie zakończyliśmy już pomiary, ale ponieważ zostało nam trochę czasu, postanowiliśmy zrobić szybki skan pola, które znajduje się obok - powiedział Manuel Gabler z NIKU. - Okazało się, że była to dobra decyzja - dodał archeolog.

d3e2fcp

Odkrycie zaskoczyło również farmera, do którego należy ziemia. Mężczyzna nie ma jednak nic przeciwko dalszym badaniom. - Jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do projektu - podkreśla Gabler.

Naukowcy mówią o odkryciu o olbrzymim znaczeniu historycznym. W Europie znaleziono do tej pory siedem miejsc pochówku łodziowego z czasów wikingów, czyli pochodzących z okresu między 800 a 1050 rokiem. Największy pochowany statek nordycki, jaki kiedykolwiek znaleziono - statek Gjellestad - miał na zdjęciach ten sam kształt, co obecne znalezisko.

Wikingowie zgodnie z tradycją chowali swoich władców w łodziach wraz z końmi, zbroją i bogactwem, które miało im służyć w życiu po śmierci.

Zobacz też: Dziecko Polki z Wielkiej Brytanii ma być adoptowane przez parę homoseksualną. Jest reakcja

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3e2fcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e2fcp
Więcej tematów