Niezwykłe odkrycie na Wawelu. Pokazali zdjęcia

W trakcie prac badawczych w podziemiach Wieży Duńskiej na Zamku na Wawelu archeolodzy natknęli się na niezwykłe odkrycie - złoty pierścień datowany na wczesne średniowiecze. Jest on unikatowy za sprawą swojego niezwykłego zdobienia. Na pierścieniu widnieją bowiem dwie twarze.

Niezwykłe odkrycie na Wawelu. Pokazali zdjęcia
Niezwykłe odkrycie na Wawelu. Pokazali zdjęcia
Źródło zdjęć: © East News | Jan Graczyński
Radosław Opas

"Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego, wczesnośredniowiecznego pierścienia" - ogłosił w poniedziałek w mediach społecznościowych Zamek Królewski na Wawelu.

Zabytek został znaleziony w czasie badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej i jest datowany na XI-XII wiek.

Według opracowania Jerzego Trzebińskiego z Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu, na które powołał się Zamek, pierścień jest unikatowy - posiada ozdobną tarczkę o wrzecionowatym kształcie, na której znajduje się ornament przedstawiający schematycznie dwie, przeciwstawne twarze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Dlaczego Tusk "ograł" Lewicę? "Odpowiedź jest bardzo prosta"

Pierścień jest unikatowy

"Z terenu całej Polski znanych jest zaledwie kilka złotych, wczesnośredniowiecznych pierścieni. Tego typu ozdoby zwykle były zupełnie pozbawione ornamentu lub zawierały ornament geometryczny. Egzemplarz odkryty na Wawelu jest unikatowy ze względu na swoje zdobienie. Jest to jedyny przykład, kiedy na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie (i w ogóle figuralne)" - podkreślono w komunikacie.

Zdaniem badacza, przedstawienie pozbawione jest odwołań do religii chrześcijańskiej, a dwie przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus - bóg o dwóch twarzach. Sama forma przedmiotu, zdaniem eksperta, jest dość typowa dla obszaru Polski, i może wskazywać, że jest to wyrób lokalny.

Jak podkreślił w komunikacie ZKnW, pierścień należał do przedstawiciela elity państwa piastowskiego. "Można przypuszczać, że była to raczej osoba świecka i kobieta, ale trudno to jednoznacznie określić. Musicie przyznać, że robi wrażenie!" - napisano.

Przeczytaj również:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)