Niezwykłe muzyczne znaleziska w Niemczech
Nieznana dotąd aria niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha została odkryta w Weimarze we wschodnich Niemczech. Tymczasem w Monachium odkryto rękopis kantaty Haendla. Eksperci mówią o sensacyjnych znaleziskach.
08.06.2005 | aktual.: 08.06.2005 14:48
Utwór Bacha, zapisany ręcznie, należy do kilku kompozycji z wczesnego okresu twórczości Bacha, które przetrwały do naszych czasów - powiedział dyrektor naukowy Fundacji Archiwum Bacha w Lipsku, Peter Wollny.
Wszystko, co odkrywany nowego z tego okresu twórczości Bacha, daje nam możliwość spojrzenia na niego z nowej perspektywy - wyjaśnił Wollny.
Utwór znaleziono na końcu książki, o której dotąd sądzono, że zawiera jedynie wiersze miejscowego weimarskiego poety Johana Myliusa. Książka została ofiarowana w prezencie urodzinowym księciu Weimaru Ernstowi von Sachsen-Weimar w 1713 r.
Aria Bacha to zapisana dwa dwóch stronach kartki muzyka do religijnego wiersza Myliusa, który zaczyna się od słów "Wszystko z Bogiem, nic bez niego".
Rękopis został znaleziony w Weimarze w Bibliotece Anny Amalii, która we wrześniu ubiegłego roku została zniszczona przez pożar.
Książka przetrwała tylko dlatego, że zainteresowany jej unikatową oprawą bibliotekarz zabrał ją do piwnicy miesiąc przed pożarem.
Natomiast w bawarskiej bibliotece państwowej w Monachium natrafiono nieznaną dotąd wersję kantaty Haendla na sopran i klawesyn pod tytułem "Crudel Tiranno Amor". Według ekspertów, rękopis jest autentyczny. Znajdował się wśród manuskryptów najbliższego współpracownika Haendla, Johna Christophera Smitha, które biblioteka monachijska nabyła pod koniec XIX wieku.