Niezwykłe miejsce w Polsce. Bilet kosztuje tylko dwa złote
Duma miasta - tak często można usłyszeć o Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. 1 maja 2023 r. po przerwie zimowej znów zostanie otwarty dla zwiedzających. Rok temu przeżył prawdziwe oblężenie - tysiące osób podziwiało to, co ogród ma do zaoferowania. Koszt biletu w dniach 1-3 maja to zaledwie dwa złote od osoby.
- W nowy sezon 2023 roku wchodzimy przede wszystkim ze świeżymi pomysłami i wielkimi chęciami do działania - mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego. - Jesteśmy to winni wszystkim naszym turystom, którzy w roku poprzednim licznie nas odwiedzili. Przybyło do nas 55 tys. osób, tym samym obdarzając nas swoistym kredytem zaufania - dodaje.
Ogród Botaniczny to niezwykle unikatowe miejsce nie tylko na mapie Kielc, ale i Polski. Jest położony na południowych stokach Góry Karczówki, gdzie na szczycie znajduje się zabytkowy XVII-wieczny klasztor. Zajmuje 13 hektarów i w latach 2018-2019 został rozbudowany. Projekt "Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego" kosztował 10 604 110,70 zł (dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 6 324 978,58 zł), a beneficjentem był Geopark Kielce – jednostka organizacyjna Gminy Kielce.
- Dzięki tym środkom udało nam się zagospodarować i udostępnić turystom unikalne odsłonięcie geologiczne, ale także wybudować cztery zbiorniki wodne, zagospodarować alpinarium oraz wykonać całą infrastrukturę techniczną i turystyczną. Realizacja tej inwestycji pozwoliła nam rozwinąć skrzydła i działać pełną parą, przy jednoczesnym promowaniu Kielc oraz całego regionu świętokrzyskiego - mówi Socha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawodowcy WP. Od nich zależy zdrowie i bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców. Praca na budowie.
Idealna propozycja dla osób lubiących odpocząć
- W minionym roku przy wsparciu kieleckich firm udało nam się zrealizować dwie nowe inwestycje: Rabaty-kontynenty i Ogród Śródziemnomorski. Rabaty-kontynenty to założenie prezentujące atlas świata w skali 1:600 000, gdzie każda rabata ma kształt jednego z siedmiu kontynentów. Ponadto każda z nich ma przypisany odmienny kolor, co uzyskaliśmy odpowiednio dobranymi nasadzeniami roślin - opisuje Katarzyna Socha.
- Z kolei Ogród Śródziemnomorski prezentuje typowe ogródki przydomowe, jakie spotkać można na południu Europy - pełne ziół, zwieszających się pnączy, sukulentów oraz glinianych dzbanów, pergol, czy kamiennych murków. To idealne propozycja dla osób lubiących odpoczywać w kameralnym otoczeniu - przyznaje kierownik Ogrodu Botanicznego.
Różnorodność na tle Polski
W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach skupia się jak w soczewce charakter całego regionu świętokrzyskiego. Nadrzędnym celem funkcjonowania Ogrodu jest zachowanie puli genetycznej flory regionalnej, jej odpowiednie prezentowanie oraz edukacja ekologiczna.
Flora regionu świętokrzyskiego jest unikalna w skali kraju. Z jednej strony w Górach Świętokrzyskich znajduje się największa na niżu Polski ostoja roślin górskich, z kolei Ponidzie to miejsce występowania niezwykle rzadkich i wymierających gatunków roślin stepowych, choć stepy w Polsce nie występują.
- O unikalnym w skali Europy charakterze Ogrodu Botanicznego w Kielcach świadczy również odsłonięcie geologiczne skał wapiennych, w których można obserwować skamieniałości organizmów żyjących w rafie koralowej 360 mln lat temu oraz wejścia do jaskiń powstałych w wyniku procesów krasowych. Ogród Botaniczny w Kielcach bez wątpienia posiada unikalny charakter skupiający wszystkie najważniejsze cechy regionalne: swoistą szatę roślinną, budowę geologiczną oraz dziedzictwo kulturowe, które można tutaj zobaczyć w postaci pozostałości do działalności górnictwa kruszcowego – zaznacza Socha.
Zwiedzający chwalą sobie nie tylko niezwykłą różnorodność roślinności, ale także możliwość wniesienia własnego leżaka czy koca (dostępne są też na miejscu) i po prostu relaksu po całym dniu pracy. Ogród zapewnia mieszkańcom zieloną przestrzeń w centrum miasta i mnóstwo wydarzeń kulturalnych.
Nawet w okresie, gdy ogród jest nieczynny (sezon zimowy), to i tak służy mieszkańcom Kielc. Na przełomie stycznia i lutego zorganizowano ferie, w warsztatach botanicznych wzięło udział 320 osób.
Ogród jest czynny dla turystów od 1 maja do 31 października.