Trwa ładowanie...
24-11-2014 14:58

Niezwykła kaplica pw. Jana Pawła II w podziemiach kopalni soli w Wieliczce

W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce odbyło się poświęcenie multimedialnej kaplicy pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Teraz będą z niej mogli korzystać wierni i turyści zwiedzający kopalnię soli.

Niezwykła kaplica pw. Jana Pawła II w podziemiach kopalni soli w WieliczceŹródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
dh77yxg
dh77yxg

Od lat w kopalniach powstawały kaplice - górnicy modlili się w nich o bezpieczny przebieg pracy i szczęśliwy powrót do domu. Praca w podziemnych warunkach to ryzyko i niebezpieczeństwo, dlatego też dziękowali Bogu za każdy kolejny dzień. W sumie w wielickiej kopalni powstało ok. 40 takich miejsc - dziś kopalnia może się pochwalić jeszcze jedną. Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II w ekspozycji muzeum na III poziomie kopalni soli. Nowoczesna kaplica pw. św. Jana Pawła II została w piątek poświęcona przez kardynała Stanisława Dziwisza.

- Uczestniczymy dzisiaj w niezwykłym wydarzeniu w wielickiej kopalni, w której od wieków wydobywano biały skarb, aby poświęcić nową kaplicę, usytuowaną w muzealnej komorze, dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. To niewątpliwie pierwsza na świecie podziemna kaplica nosząca imię świętego papieża, otwarta w kończącym się roku jego kanonizacji - mówił kardynał Dziwisz podczas uroczystości.

Patron kaplicy pojawił się w wielickiej kopalni trzykrotnie: w 1930, 1936 i 1971 roku. Papież w swoich kazaniach często mówił o święcie pracy i o potrzebie godnego traktowania oraz sprawiedliwego nagradzania pracowników. O Janie Pawle II przypomina także karta z makularza - dziennika konklawe kardynała Karola Wojtyły z pierwszym jego podpisem jako Papieża Jana Pawła II eksponowana w gablocie obok ołtarza. Dokument ten został udostępniony Muzeum przez Kurię Archidiecezjalną w Krakowie.

Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym. Warto jednak podkreślić, że jej wystrój jest na miarę XXI wieku - w pełni nowoczesny i multimedialny. Wewnątrz znajdują się trzy bryły solne: jedna tworzy mensę ołtarzową, druga jest elementem kompozycji, a trzecia umocowana na ścianie dzieli się na cztery części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Na ociosach wyświetlane są animacje, na tablicach fragmenty homilii polskiego papieża, możemy też usłyszeć jego kazania w sześciu językach.

dh77yxg

Budowę kaplicy sfinansowano z dotacji UE w ramach małopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dochodów własnych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Kaplica zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże", będą tu też obchodzone uroczystości lokalne oraz ponadregionalne m.in. związane z osobą Papieża Jana Pawła II.

dh77yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh77yxg
Więcej tematów