Niezwykła chmura nad Zgierzem. To efekt gigantycznego pożaru

Gigantyczny pożar nielegalnego składowiska odpadów w Zgierzu sprawił, że na niebie pojawiła się niezwykła chmura. To Cumulus Flammagenitus. Takie obłoki często pojawiają się podczas erupcji wulkanów czy pożarów buszu.

Niezwykła chmura nad Zgierzem. To efekt gigantycznego pożaru
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Violetta Baran

"Wytworzona nad Zgierzem chmura to Cumulus Flammagenitus. Bardzo rzadkie zjawisko w Polsce. Do jego powstania konieczna jest wysoka temperatura i dużo pary wodnej w troposferze. Dodatkowo związki z pożarów są dobrymi jądrami kondensacji" - informuje na swoim profilu na Twitterze portal strażacki.pl. Zamieszcza też zdjęcie niezwykłego obłoku, który uformował się nad płonącym składowiskiem.

Flammagenitus to rzeczywiście niezwykła chmura. I na dodatek dopiero w ubiegłym roku sklasyfikowana w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Powstaje w wyniku silnego ogrzania wilgotnego powietrza przez spalanie przy powierzchni ziemi. Tworzy się naturalnie podczas erupcji wulkanicznych lub intensywnych pożarów lasów i buszu. Czasem jest jednak wynikiem działania człowieka.

Wiele osób zamieszcza w sieci zdjęcia chmury, która utworzyła się nad miejscem pożaru i jest widoczna, tak jak słup dymu, z odległości wielu kilometrów. Niektórzy prognozują, że z chmury tej może "nieźle popadać".

Zdaniem ekspertów, których cytuje na swoim profilu na Facebooku portal strażacki.pl - jest to możliwe. W sprzyjających okolicznościach taka chmura może wygenerować opady deszczu lub nawet burzę. Zazwyczaj jednak zanika, gdy pożar dogasa.

Czy to rzeczywiście może być chmura Flammagenitus? - To bardzo prawdopodobne. Tam panują idealne warunki do jej utworzenia się. Jest wysoka wilgotność powietrza, odpowiednia temperatura - usłyszeliśmy w biurze prognoz meteorologicznych Cumulus.

pożarchmurazgierz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (262)