Trwa ładowanie...
d3f66ny
03-07-2007 05:10

Niewykorzystane miliony na Internet

Publiczna administracja nie umie wykorzystać unijnych pieniędzy przeznaczonych na informatyzację. Dotyczy to zarówno niewielkich urzędów gminnych, jak i ministerstw - pisze "Rzeczpospolita".

d3f66ny
d3f66ny

Chociaż z Internetu korzysta prawie 14 mln Polaków i praktycznie wszystkie firmy, to nadal nie ma możliwości, by za pomocą sieci cokolwiek od początku do końca załatwić w urzędach. Administracja chętniej wydaje pieniądze na transport czy ekologię niż na infrastrukturę informatyczną. Na ten cel wykorzystana została zaledwie jedna czwarta przeznaczonych na to unijnych funduszy z lat 2004 -2006 - podkreśla "Rz".

Użytkowników Internetu w Polsce wprawdzie przybywa, ale dzieje się tak głównie w większych miastach. W mniejszych i na wsi panuje internetowa posucha - tylko 22% ich mieszkańców ma dostęp do globalnej sieci.

Niewiele jest spraw, które można załatwić, nie wychodząc z domu. Dlatego najrzadziej w Unii kontaktujemy się z urzędami przez Internet - robi to zaledwie sześciu na 100 Polaków. Od Norwegów, którzy przez sieć załatwiają 57 proc. urzędowych spraw, dzieli nas przepaść.

Szansą na zmianę tego stanu jest ponad 5 mld zł unijnych pieniędzy, z których samorządy będą mogły skorzystać do 2013 r. Ale już widać, że nie radzą sobie z informatyzacją. Ponad 70% projektów IT jest opóźnionych. Większość pieniędzy trafia do urzędów marszałkowskich, a nie do gmin, gdzie są najbardziej potrzebne.

Przykład idzie z góry. Lokalna administracja ma z informatyzacją taki sam problem jak centralna. W tym roku miało być uruchomionych 16 rządowych projektów, a dotychczas rozstrzygnięto zaledwie dwa przetargi. Brakuje jednego odpowiedzialnego urzędu. Od czasu, gdy dwa miesiące temu Ludwik Dorn został marszałkiem Sejmu, stanowisko szefa komitetu RM do spraw informatyzacji jest nieobsadzone. (PAP)

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj