Niewidomi aktorzy szukali sceny w spektaklu
Chodzili, szukali, płakali, krzyczeli. Błądzili, uwięzieni na wyspie. Nie znaleźli przewodnika. A raczej znaleźli go - martwego. Kilkunastu niewidomych i niedowidzących aktorów zagrało w premierowym spektaklu "Ślepcy" na motywach Maurice Maeterlincka w reżyserii Artura Dziurmana.
Multimedialny spektakl na malutkiej scenie "Ata" przy ul. Czarnowiejskiej obejrzeć mogło kilkadziesiąt osób. Aktorzy-amatorzy przez 15 miesięcy uczyli się fachu w ramach warsztatów finansowanych przez PFRON.
- Ciężka praca, a na scenie wielkie emocje. Tekst był trudny, szybki, łatwo można było się posypać - komentowała na gorąco Renata Szczepaniak, jedna z aktorek.
- Mam bardziej gumowe nogi, gdy słyszę, jak mnie chwalą niż na samym spektaklu niż wtedy, gdy gram na scenie - przyznał Janusz Bąk, jeden z odtwórców, który swoją rolą i grą na harmonijce zachwycił publiczność.
Bąk również jest amatorem, ale od sześciu lat pracuje z Arturem Dziurmanem, który organizuje teatr osób niewidomych i niedowidzących. Ze spektaklem "Brat naszego Boga" pojechał do Zagrzebia, gdzie przedstawienie zajęło I miejsce w międzynarodowym festiwalu teatralnym osób niepełnosprawnych.
Niewidzący aktorzy w sobotę zagrali po raz ostatni, przynajmniej na razie. - Nie wiem, co z nami teraz będzie - mówi Janusz Bąk.
Dziurman, który swój teatr zorganizował na scenie "Moliere" w gminnej kamienicy przy ul. Szewskiej musiał się stamtąd wyprowadzić. Urzędnicy domagają się od niego ponad 580 tys. zł zaległego czynszu za lokal.
Z kolei Dziurman pozwał gminę, by oddała mu ponad 2,4 mln zł, jakie wyłożył na powstanie przy Szewskiej wielkiego obiektu restauracyjno-teatralnego "Moliere" (wraz z ogrodem zimowym. ok. 400 m kw).
Dziurman ma w planach założenie stałego teatru osób niewidomych, na razie szuka sponsorów. Scena przy Czarnowiejskiej posłużyła bowiem jego ekipie czasowo, tylko do końca października. Aktorzy mają nadzieję, że na razie będą ze "Ślepcami" występować gościnnie.
Stare mapy Krakowa! Sprawdź, jak wyglądało miasto w 1836 r. i znajdź swoją ulicę!