Trwa ładowanie...

Niewiarygodne, co się stało z Mont Blanc. Mają wyliczenia

Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy się... kurczy. Takie informacje wynikają z najnowszych pomiarów, które zostały zaprezentowane w czwartek przez zespół ekspertów z Górnej Sabaudii.

Mont Blanc stracił ponad dwa metry Mont Blanc stracił ponad dwa metry Źródło: PAP, fot: RICCARDO DALLE LUCHE
d170wm2
d170wm2

Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, ma obecnie wysokość 4805,59 metrów n.p.m., co oznacza, że w ciągu ostatnich dwóch lat stracił 2,22 metra wysokości. Takie informacje wynikają z najnowszych pomiarów, które zostały zaprezentowane w czwartek przez zespół ekspertów z Górnej Sabaudii.

Przez ostatnie dwie dekady, co dwa lata, dokonują oni precyzyjnych pomiarów, aby monitorować zmiany wysokości tego majestatycznego szczytu.

"Dach Alp" się skurczył

Grupa składająca się z około 20 specjalistów, wyposażonych w najnowocześniejsze narzędzia pomiarowe, a także po raz pierwszy w drona, wspięła się na szczyt Mont Blanc w połowie września.

Ich celem było nie tylko dokonanie pomiarów wysokości, ale także przeprowadzenie badań, które miały na celu zrozumienie, jak zmiany klimatyczne wpływają na alpejskie szczyty. Badania te trwały kilka dni.

d170wm2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemcy w akcji. Nalot na posiadłość rosyjskiego oligarchy

Wśród tych, którzy wspięli się na Mont Blanc, był francuski biathlonista Martin Fourcade. Jako wielki miłośnik gór, opisał Mont Blanc jako "niewyczerpane źródło fascynacji".

Wysokość Mont Blanc od wieków ulega zmianom, głównie z powodu zmian grubości pokrywy lodowej, która pokrywa szczyt. Grubość tej pokrywy zależy od wielu czynników, takich jak pora roku, opady czy wiatr.

W roku 2021 wysokość "dachu Alp" wyniosła 4807,81 metrów, co oznacza, że była prawie o metr niższa w porównaniu z pomiarem wykonanym w 2017 roku. Najwyższą wysokość odnotowano natomiast w roku 2007, kiedy to Mont Blanc osiągnął 4810,90 metrów.

d170wm2

"Jesteśmy strażnikami środowiska"

Denis Borel, jeden z członków zespołu ekspertów, wezwał do "zachowania pokory" i "niewyciągania pochopnych wniosków z pomiarów, które dopiero zostały przeprowadzone". - Mierzymy, obserwujemy (...). Jesteśmy strażnikami środowiska - dodał.

Podczas konferencji, która odbyła się w czwartek, poinformowano, że teraz zadaniem klimatologów, glacjologów i innych naukowców jest analiza wszystkich zebranych danych i sformułowanie hipotez. Z danych zebranych przez naukowców wynika, że alpejskie lodowce, które są szczególnie wrażliwe na rosnące temperatury ze względu na stosunkowo niską wysokość nad poziomem morza, straciły w latach 2000-2020 około jedną trzecią swojej objętości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d170wm2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d170wm2
Więcej tematów