Niewiarygodne, co się stało z Mont Blanc. Mają wyliczenia
Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy się... kurczy. Takie informacje wynikają z najnowszych pomiarów, które zostały zaprezentowane w czwartek przez zespół ekspertów z Górnej Sabaudii.
05.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 17:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, ma obecnie wysokość 4805,59 metrów n.p.m., co oznacza, że w ciągu ostatnich dwóch lat stracił 2,22 metra wysokości. Takie informacje wynikają z najnowszych pomiarów, które zostały zaprezentowane w czwartek przez zespół ekspertów z Górnej Sabaudii.
Przez ostatnie dwie dekady, co dwa lata, dokonują oni precyzyjnych pomiarów, aby monitorować zmiany wysokości tego majestatycznego szczytu.
"Dach Alp" się skurczył
Grupa składająca się z około 20 specjalistów, wyposażonych w najnowocześniejsze narzędzia pomiarowe, a także po raz pierwszy w drona, wspięła się na szczyt Mont Blanc w połowie września.
Ich celem było nie tylko dokonanie pomiarów wysokości, ale także przeprowadzenie badań, które miały na celu zrozumienie, jak zmiany klimatyczne wpływają na alpejskie szczyty. Badania te trwały kilka dni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród tych, którzy wspięli się na Mont Blanc, był francuski biathlonista Martin Fourcade. Jako wielki miłośnik gór, opisał Mont Blanc jako "niewyczerpane źródło fascynacji".
Wysokość Mont Blanc od wieków ulega zmianom, głównie z powodu zmian grubości pokrywy lodowej, która pokrywa szczyt. Grubość tej pokrywy zależy od wielu czynników, takich jak pora roku, opady czy wiatr.
W roku 2021 wysokość "dachu Alp" wyniosła 4807,81 metrów, co oznacza, że była prawie o metr niższa w porównaniu z pomiarem wykonanym w 2017 roku. Najwyższą wysokość odnotowano natomiast w roku 2007, kiedy to Mont Blanc osiągnął 4810,90 metrów.
"Jesteśmy strażnikami środowiska"
Denis Borel, jeden z członków zespołu ekspertów, wezwał do "zachowania pokory" i "niewyciągania pochopnych wniosków z pomiarów, które dopiero zostały przeprowadzone". - Mierzymy, obserwujemy (...). Jesteśmy strażnikami środowiska - dodał.
Zobacz także
Podczas konferencji, która odbyła się w czwartek, poinformowano, że teraz zadaniem klimatologów, glacjologów i innych naukowców jest analiza wszystkich zebranych danych i sformułowanie hipotez. Z danych zebranych przez naukowców wynika, że alpejskie lodowce, które są szczególnie wrażliwe na rosnące temperatury ze względu na stosunkowo niską wysokość nad poziomem morza, straciły w latach 2000-2020 około jedną trzecią swojej objętości.