Trwa ładowanie...
d48xu9a
30-03-2007 15:10

"Nieuchylenie immunitetu Ostrowskiej utrudni śledztwo paliwowe"

Zdaniem krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, nieuchylenie przez Sejm immunitetu posłance SLD Małgorzacie Ostrowskiej znacznie utrudni śledztwo paliwowe.

d48xu9a
d48xu9a

W wydanym oświadczeniu rzecznik prokuratury Jerzy Balicki wskazuje, iż materiał dowodowy obciążający posłankę został dobrze udokumentowany, a decyzja Sejmu uniemożliwia prowadzenie tego wątku śledztwa.

Podnosi także, że identyczny materiał dowodowy dał wystarczającą podstawę do przedstawienia zarzutów korupcji blisko 20 osobom, w tym 14 policjantom, z których większość przyznała się do zarzutów. Stwierdza również, iż decyzja Sejmu znacznie utrudni postępowanie wobec osoby, "która pośredniczyła w przekazaniu korzyści majątkowej".

Jak stwierdza rzecznik w komunikacie, "Pani poseł Małgorzacie Ostrowskiej zamierzano przedstawić zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 155 tys. zł od Piotra K., biznesmena ze Sztumu, który zaangażował się w działalność przestępczą nielegalnego obrotu paliwami płynnymi. Korzyść majątkową przekazał w części osobiście, w części zaś za pośrednictwem innej osoby, oczekując w zamian pomocy w zakupie nieruchomości na terenie Malborka, którą chciał użytkować, sytuując na niej przedsiębiorstwo, w którym prowadził m.in. działalność przestępczą, związaną z produkcją paliw".

Komunikat stwierdza, że eedług oceny prokuratura zeznania i wyjaśnienia osób obciążające Ostrowską zostały dobrze udokumentowane i stanowią podstawę do uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

d48xu9a

Rzecznik wyjaśnia w komunikacie, iż "po uchyleniu immunitetu prokurator zamierzał przesłuchać w charakterze podejrzanej panią poseł Małgorzatę Ostrowską, przeprowadzić konfrontację z osobami obciążającymi ją w celu sprawdzenia, czy fakty podane w protokołach przesłuchań są właściwie opisane i w rzeczywistości miały miejsce".

W wyniku decyzji Sejmu, czynności tych prokurator wykonać nie może, a ten fragment postępowania karnego nie będzie aktualnie kontynuowany wobec braku możliwości prowadzenia postępowania dowodowego w przedmiocie tego czynu" - napisał rzecznik.

Jednocześnie podkreślił, "że identyczny materiał dowodowy w postaci wyjaśnień i zeznań osób występujących w tej sprawie, dał wystarczającą podstawę do przedstawienia zarzutów blisko 20 osobom, które dopuściły się korupcji w wyniku współdziałania z Piotrem K". "Wśród tych osób było 14 policjantów, którzy w większości w toku składanych wyjaśnień potwierdzili ustalenia śledcze i przyznali się do zarzucanych im czynów przyjmowania korzyści materialnych" - stwierdził w komunikacie Balicki.

"Zakwestionowanie przez Sejm RP w przyjętej uchwale wiarygodności zeznań Piotra K. może w konsekwencji podważyć wartość procesową tego dowodu w odniesieniu do innych podejrzanych, których odpowiedzialność karną ustalono m.in. w oparciu o zeznania tego świadka" - stwierdził Balicki, określając Piotra K. jako "kluczową postać ujawniającą mechanizmy korupcji w ramach afery paliwowej".

Jak dodał, "decyzja ta znacznie utrudni też pełne wyjaśnienie okoliczności przestępstwa popełnionego przez osobę, która pośredniczyła w przekazaniu korzyści majątkowej".

Przed południem Sejm nie uchylił immunitetu posłance SLD Małgorzacie Ostrowskiej, o co wnioskowała krakowska prokuratura. W związku z tym posłowie nie głosowali już nad wnioskiem o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posłanki.

d48xu9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48xu9a
Więcej tematów