Nieubezpieczeni Amerykanie
W ubiegłym roku zwiększyła się liczba
Amerykanów nie posiadających żadnego ubezpieczenia medycznego;
obecnie jest ich 41,2 miliona, czyli 14,6 procent populacji kraju -
poinformowało Biuro Spisu Ludności USA.
W 2001 roku liczba nieubezpieczonych wzrosła o 1,4 miliona, czyli o 0,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Odsetek nieubezpieczonych systematycznie rósł przez niemal całą minioną dekadę - mimo boomu ekonomicznego - by zmniejszyć się nieco tylko w latach 1999-2000. W zeszłym roku znowu ich przybyło.
Zdaniem specjalistów, przyczyną najnowszego wzrostu może być głównie to, że wielu ludzi straciło pracę w ubiegłym roku z powodu recesji. Wzrosły też składki ubezpieczeniowe, wskutek czego niektórych osób nie stać na ubezpieczenie.
W USA nie ma powszechnych, państwowych ubezpieczeń zdrowotnych, jak w krajach Europy Zachodniej. Ubezpieczenia załatwiają pracownikom pracodawcy, przy czym niektóre drobne przedsiębiorstwa nie zapewniają żadnych, a inne - tylko częściowe (niepokrywające np. pobytu lub zabiegów w szpitalu).
Tylko najbiedniejszym gwarantuje się bezpłatną opiekę medyczną z federalnego funduszu Medicaid. Osoby pracujące na własny rachunek muszą sobie wykupywać drogie ubezpieczenia prywatne.
Próbę zreformowania tego systemu - szeroko krytykowanego przez samych Amerykanów - i wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń podjęła administracja prezydenta Clintona na początku jego kadencji.
Projekt reformy jednak nie przeszedł w Kongresie wskutek silnego oporu lobby lekarzy, szpitali i firm ubezpieczeniowych.