Trwa ładowanie...

Nietypowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym" także w więzieniu

40 więźniów z Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim przebiegnie 1 marca symboliczny dystans 1963 metry po więziennym spacerniaku dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych. To chyba najbardziej nietypowy z biegów w ramach "Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych", w którym weźmie udział ponad 20 tyś. biegaczy w 81 miastach w Polsce, a także w Wilnie i Grodnie.

Share
Nietypowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym" także w więzieniu
Źródło: tropemwilczym.pl
d3kmc8x

Do biegu więźniowie przygotowywali się poprzez specjalne zajęcia poświęcone historii. Obejrzeli także film dokumentalny w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego "Inka - zachowałam się jak trzeba”.

Bieg, w którym wezmą udział więźniowie będzie różnił się od biegów w pozostałych miastach. Mniej więcej w połowie trasy, odbędzie się losowanie pytań o Ince i innych Żołnierzach Wyklętych dla każdego zawodnika. Po ukończeniu biegu uczestnicy odpowiedzą na wylosowane wcześniej pytanie. W przypadku odpowiedzi nieprawidłowej, naliczone zostanie 10 sekund kary, doliczone do ich czasu.

Organizator Biegu Tropem Wilczym w Szczecinie. Zdjęcia: Łukasz Szełemej

d3kmc8x

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest największym biegiem pamięci w Polsce. Jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne. W Chełmie bieg otworzy Marek Franczak, syn Józefa Franczaka "Lalka", a w Gorzowie Wielkopolskim więźniowie Zakładu Karnego przebiegną dystans 1963 m. po spacerniaku.

Organizator "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, czyli Fundacja Wolność i Demokracja, została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR. Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja "Ratujmy Polaków Donbasu", "Biało-Czerwone ABC", czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów