Trwa ładowanie...

Nietypowa promocja w Kijowie. Będzie obowiązywać w dniu śmierci Putina

Jedna z kijowskich restauracji powiesiła przy wejściu plakaty informujące o nietypowej promocji. Lokal każdemu chętnemu zaoferuje lampkę darmowego szampana. Jest jednak haczyk. Oferta będzie obowiązywać tylko w dniu śmierci prezydenta Rosji Władimira Putina. To nawiązanie do plakatu, jaki dzień po śmierci Józefa Stalina pojawił się przed jedną z amerykańskich restauracji.

"Darmowy szampan z okazji śmierci Putina". Nietypowa promocja w Kijowie
"Darmowy szampan z okazji śmierci Putina". Nietypowa promocja w Kijowie
d30dzgi
d30dzgi

6 marca 1953 roku lokal w Waszyngtonie zaoferował darmowy barszcz - uważany za jedną z narodowych potraw Ukrainy. Miał to być wyraz pamięci Zachodu o krzywdach, jakich z rąk radzieckiego dyktatora doznali Ukraińcy.

Restauracja "Underwonder" zainspirowała się nie tylko samą promocją. Również plakat, który o niej informuje, do złudzenia przypomina ten z 1953 roku. Zastosowano identyczną czcionkę, a nawet układ napisów.

d30dzgi

Podobieństwo jest też w fotografiach promujących oba plakaty. Na obu widać dwie postaci. Na zdjęciu z Kijowa, które obiegło media społecznościowe, znajdują się dwaj mężczyźni. Z kolei przed waszyngtońską restauracją "1203" widać kelnerkę, która częstuje gościa barszczem.

Promocja z okazji dnia śmierci dyktatora. Kiedyś Stalin, dziś Putin

Analogii można też się doszukiwać w doborze "bohaterów" promocji. Zarówno Stalin, jak i Putin, mają na rękach krew niewinnych ludzi. Armie rządzonych przez nich państw - Związku Radzieckiego i Rosji - dopuszczały się zbrodni wojennych, łamiąc wszelkie międzynarodowe porozumienia.

Decyzje Stalina przyczyniły się też do wywołania w latach 30. w Ukrainie tzw. Wielkiego Głodu. Fakt ten sprawia, że akcja rozdawania darmowego posiłku z okazji jego śmierci nabierała dodatkowego symbolicznego znaczenia.

d30dzgi

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30dzgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d30dzgi
Więcej tematów