Nietypowa konstrukcja stanęła na pl. Solnym we Wrocławiu. Czy wiesz, co jest wewnątrz niej?
Od 2 maja na wrocławskim placu Solnym stanęła nietypowa konstrukcja, wykonana z papierowych tulei. Można w niej obejrzeć ekspozycję poświęconą 70-leciu Politechniki Wrocławskiej.
04.05.2015 | aktual.: 09.05.2015 10:43
Nietypową konstrukcję, która stanęła na pl. Solnym, zaprojektował doktorant Wydziału Architektury Politechniki, Jerzy Łątka. Konstrukcja ma wymiary 11,5x6,2m i zbudowana jest z drewna klejonego oraz 498 papierowych tulei. Dodatkowo, instalacja Łątki podświetlona jest przez 500 pasków ledowych. Na wspomnianych tulejach umieszczono tablice informacyjne i zdjęcia odnoszące się do jubileuszu 70-lecia polskiej uczelni technicznej we Wrocławiu.
- Ekspozycja dotycząca 70-lecia Politechniki została podzielone na dwa nurty tematyczne - w pierwszym prezentowane będą zasoby budowlane uczelni, w drugim momenty z jej historii. Pokażemy, jak wyglądał kampus od momentu przejęcia zespołu obiektów przy ul. Norwida, Smoluchowskiego, Łukasiewicza i wybrzeża Wyspiańskiego latem 1945 roku aż do ostatnio wybudowanego gmachu Bibliotechu - mówi Marek Burak, dyrektor Muzeum Politechniki Wrocławskiej.
Część historyczna obejmie kolekcję zdjęć, m.in. byłych przedstawicieli władz uczelni, znaczących wydarzeń w jej historii, a także pracowników i studentów Politechniki. Łącznie do obejrzenia będzie ok. 80 fotogramów.
Polska politechnika we Wrocławiu powstała w sierpniu 1945 r. Ogromny wkład w jej erygowanie mieli profesorowie z Politechniki Lwowskiej, w tym jej rektor, prof. Edward Sucharda. W 1945 r. można było studiować na pięciu wydziałach Politechniki – obecnie studenci mają ich do wyboru 12. Przez kilka pierwszych lat Politechnika była połączona administracyjnie z Uniwersytetem Wrocławskim, a obiema uczelniami kierował wybitny botanik, związany przed drugą wojną światową z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Stanisław Kulczyński.
Wystawę poświęconą 70-leciu istnienia polskiej Politechniki Wrocławskiej można oglądać do 16 maja.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .