Trwa ładowanie...
d2n3kxv

Nietypowa konstrukcja stanęła na pl. Solnym we Wrocławiu. Czy wiesz, co jest wewnątrz niej?

Od 2 maja na wrocławskim placu Solnym stanęła nietypowa konstrukcja, wykonana z papierowych tulei. Można w niej obejrzeć ekspozycję poświęconą 70-leciu Politechniki Wrocławskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowa konstrukcja stanęła na pl. Solnym we Wrocławiu. Czy wiesz, co jest wewnątrz niej?
(mat. prasowy)
d2n3kxv

Nietypową konstrukcję, która stanęła na pl. Solnym, zaprojektował doktorant Wydziału Architektury Politechniki, Jerzy Łątka. Konstrukcja ma wymiary 11,5x6,2m i zbudowana jest z drewna klejonego oraz 498 papierowych tulei. Dodatkowo, instalacja Łątki podświetlona jest przez 500 pasków ledowych. Na wspomnianych tulejach umieszczono tablice informacyjne i zdjęcia odnoszące się do jubileuszu 70-lecia polskiej uczelni technicznej we Wrocławiu.

- Ekspozycja dotycząca 70-lecia Politechniki została podzielone na dwa nurty tematyczne - w pierwszym prezentowane będą zasoby budowlane uczelni, w drugim momenty z jej historii. Pokażemy, jak wyglądał kampus od momentu przejęcia zespołu obiektów przy ul. Norwida, Smoluchowskiego, Łukasiewicza i wybrzeża Wyspiańskiego latem 1945 roku aż do ostatnio wybudowanego gmachu Bibliotechu - mówi Marek Burak, dyrektor Muzeum Politechniki Wrocławskiej.

Część historyczna obejmie kolekcję zdjęć, m.in. byłych przedstawicieli władz uczelni, znaczących wydarzeń w jej historii, a także pracowników i studentów Politechniki. Łącznie do obejrzenia będzie ok. 80 fotogramów.

d2n3kxv

Polska politechnika we Wrocławiu powstała w sierpniu 1945 r. Ogromny wkład w jej erygowanie mieli profesorowie z Politechniki Lwowskiej, w tym jej rektor, prof. Edward Sucharda. W 1945 r. można było studiować na pięciu wydziałach Politechniki – obecnie studenci mają ich do wyboru 12. Przez kilka pierwszych lat Politechnika była połączona administracyjnie z Uniwersytetem Wrocławskim, a obiema uczelniami kierował wybitny botanik, związany przed drugą wojną światową z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Stanisław Kulczyński.

Wystawę poświęconą 70-leciu istnienia polskiej Politechniki Wrocławskiej można oglądać do 16 maja.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2n3kxv

Podziel się opinią

Share
d2n3kxv
d2n3kxv