Niespodziewany apel do Tuska na konferencji Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział szczegóły rozwiązań tarczy antyinflacyjnej 2.0, w tym obniżenie do zera stawki VAT na żywność. Konferencję zakończyła nietypowa prośba rzecznika rządu do Donalda Tuska.
Wtorkowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na temat tzw. tarczy antyinflacyjnej trwała niemal godzinę. Kończąc serię pytań od dziennikarzy, rzecznik rządu Piotr Mueller podziękował przedstawicielom redakcji za przybycie, ale też niespodziewanie zwrócił się z apelem do lidera Platformy Obywatelskiej.
- Jeszcze raz chciałbym poprosić pana przewodniczącego Donald Tuska i rzecznika prasowego PO pana Grabca o wpuszczanie dziennikarzy na konferencję prasową - stwierdził Mueller.
- Na pewno byłoby dużo milej, gdyby dziennikarze mieli możliwość - tak jak dzisiaj tutaj - osobiście zadać pytanie panu przewodniczącemu Tuskowi, a nie przez SMS - dodał rzecznik rządu, nawiązując do formy organizacji konferencji prasowej lidera PO, która zakończyła się tuż przed tą rządową.
Zobacz też: Polski Ład wprowadzony za szybko? RPO o "perturbacjach"
Podczas samej konferencji na temat tarczy antyinflacyjnej 2.0 premier Mateusz Morawiecki również odniósł się do lidera PO. Tuskowi zarzucił, że na forum europejskim nie zajmuje się problemem cen energii.
- Ponad 80 proc. wpływu na ceny mają czynniki energetyczne, zewnętrzne, czyli manipulacje gazowe rosyjskie, a także dogmatyczna polityka UE. To staje się oczywiste dla wszystkich - stwierdził szef rządu.
Polski Ład i obniżone pensje. "Potknięcia"
- W tak wielkim systemie zawsze są jakieś potknięcia - przyznał Morawiecki, odnosząc się do zmian w ramach Polskiego Ładu i problemów z wysokością pensji. Dodał, że w jego ocenie sytuacja unormuje się w ciągu kilku tygodni.
Morawiecki, pytany o doniesienia ws. znacznego wzrostu budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (według opozycji nawet o 700 proc.), stwierdził, że wzrost jest adekwatny do rozszerzenia działalności jego kancelarii.
Morawiecki o obowiązku szczepień
Szef rządu powiedział też, że nie jest wykluczone przyspieszenie obowiązkowego szczepienia medyków o dwa tygodnie. Zastrzegł, że rządzący nie mają planów wprowadzenia nakazu szczepień dla innych grup.
Zapowiedział też konsultacje ws. ustawy o możliwości sprawdzania zaszczepienia przez pracodawców.