Niesamowite odkrycie w Irlandii
Archeolodzy odkryli w zachodniej Irlandii pozostałości neolitycznej osady sprzed 4,5 tys. lat - donosi serwis Irish Times.
22.09.2009 09:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Grahama Hulla na stanowisku w Caherconnell, w hrabstwie Clare w zachodniej Irlandii, na terenie płaskowyżu Burren znanego z unikalnego krajobrazu krasowego.
Jak poinformował G. Hull, odkryty na stanowisku przez archeolog Anitę Pinagli kamienny grot strzały pochodzi z około 2500 r. p.n.e.
Poza tym, naukowcy odnaleźli na stanowisku pozostałości drewnianego domostwa oraz setki kamiennych narzędzi i fragmenty wyrobów garncarskich z przełomu okresu neolitu i wczesnej epoki brązu.
Zdaniem archeologów, znaleziska wskazują jednoznacznie na istnienie w tym miejscu prehistorycznej osady, która mogła być najstarszym siedliskiem ludzkim odnalezionym dotąd na terenie całego płaskowyżu Burren.
Według G. Hulla, płaskowyż mógł być w czasach prehistorycznych gęściej zaludniony niż obecnie, a jego mieszkańcy zajmowali się prawdopodobnie rolnictwem oraz polowaniami na jelenie i dzikie ptactwo.
Jednym ze znalezisk, wskazujących na stały charakter prehistorycznej osady, są kamienne żarna służące do mielenia ziarna na mąkę, złożone z dopasowanych płaskich kamiennych bębnów.