Niepokojący raport. "Rosja przygotowuje się do długoterminowej konfrontacji z NATO"
Według litewskiego wywiadu, Rosja przygotowuje się do długoterminowej konfrontacji z NATO, a kluczowym elementem tego scenariusza jest region Morza Bałtyckiego. Od 2023 roku, czyli od momentu przystąpienia Finlandii do NATO, Rosja systematycznie zwiększa swoją obecność na tym obszarze.
W najnowszym raporcie litewskiego wywiadu, który został opublikowany w czwartek i dotyczy kwestii bezpieczeństwa narodowego, zwrócono uwagę na to, że Kreml podjął decyzję o przeprowadzeniu poważnej reformy swoich sił zbrojnych. Zmiany te mają na celu zwiększenie potencjału militarnego Rosji, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego.
"Zmiany strukturalne i w systemie dowodzenia, które są planowane, już zaczęły być wprowadzane. Niektóre z tych zmian są obecnie wdrażane w obwodzie kaliningradzkim i na terenie zachodniej Rosji" - podkreśla litewski wywiad w swoim raporcie.
Litwini twierdzą, że już w 2023 roku, po przyjęciu Finlandii do NATO, Rosja rozmieściła na jeziorze Ładoga okręty wojenne, zdolne do przenoszenia przeciwokrętowych pocisków manewrujących Kalibr. W tym samym okresie Rosja przeniosła do regionu Morza Bałtyckiego pięć ciężkich bombowców Tu-22M3.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprytny patent na froncie. Rosyjski T-72 rozerwany na kawałki
Rosja posuwa się na zachód
Raport zwraca również uwagę na fakt, że Rosja przeznacza ogromne środki finansowe na prowadzenie wojny w Ukrainie. Mimo że nie osiąga swoich celów operacyjnych, Rosja nie wykazuje skłonności do deeskalacji konfliktu.
"Jednocześnie, Rosja przygotowuje się do długotrwałej konfrontacji z NATO, w tym również w regionie Morza Bałtyckiego. Celem tych działań jest stopniowe rozszerzanie swoich zdolności wojskowych na Zachód" - czytamy w raporcie.
W dokumencie zwrócono również uwagę na to, że Rosja wydała na wojnę z Ukrainą znacznie więcej pieniędzy, niż pierwotnie planowała. W pierwszej połowie 2023 roku wydatki na ten cel przekroczyły kwotę oficjalnie przewidzianą na cały rok. W tym roku Rosja wydała już co najmniej jedną trzecią budżetu wojskowego przewidzianego na cały 2024 rok, co przekłada się na kwotę ponad 10 bln rubli, czyli 102 mld euro.
Białoruś skupia się na broni jądrowej
Co więcej, według litewskiego wywiadu Białoruś, będąca pod kontrolą Rosji, rozwija zdolności do umieszczenia broni jądrowej. Obecnie prowadzone są prace nad modernizacją infrastruktury służącej do przechowywania broni jądrowej, a personel Białoruskich Sił Zbrojnych jest szkolony w obszarze korzystania z takiego rodzaju broni.
W 2023 roku Białoruś otrzymała od Rosji znaczną ilość nowego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, obejmujące zestawy rakietowe Iskander zdolne do zwalczania celów w zasięgu 500 km, batalion transporterów opancerzonych BTR-82A, system rakietowy obrony powietrznej S-400 oraz śmigłowce szturmowe Mi-35M - jak przypomniano w tekście.
Źródło: RMF FM, PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski