Trwa ładowanie...

Niepokojące wyniki sondażu. Tylu gimnazjalistów przyznało, że było nękanych w ostatnim miesiącu

Nastoletni uczniowie szkół gimnazjalnych odpowiedzieli na pytania dotyczące ich samopoczucia w szkole. Jak wynika z badania, poziom agresji w polskich szkołach jest wyższy, niż w innych krajach. Co piąty nastolatek przyznaje, że jest dręczony.

Niepokojące wyniki sondażu. Tylu gimnazjalistów przyznało, że było nękanych w ostatnim miesiącuŹródło: Fotolia
d2tdowr
d2tdowr

Sondaż został przeprowadzony w ramach Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów PISA (Programme for International Student Assessment). Celem badania było sprawdzenie przygotowania 15-latków do dalszej nauki i gotowości do prowadzenia dorosłego życia.

11, 7 procent polskich gimnazjalistów przyznało, że w ciągu ostatniego miesiąca koledzy naśmiewali się z nich. Na pytanie: "Czy w ostatnim miesiącu padłeś ofiarą przemocy fizycznej" twierdząco odpowiedziało 4,1 procent uczniów.
Najbardziej niepokojący wynik dotyczy pytania o dręczenie przez rówieśników. Chodzi o psychiczne i fizyczne zaczepki - zabieranie przedmiotów, popychanie, przedrzeźnianie oraz bicie. W Polsce ponad 21 procent (21,1) nastolatków przyznało, że było dręczonych przez innych uczniów. Ten wynik, oraz wynik dotyczący naśmiewania się z respondentów przez ich rówieśników, wykraczają poza średnie wszystkich krajów biorących udział w badaniu.

Przedstawione dane pochodzą z 2015 roku, ale raport PISA został opublikowany dopiero w kwietniu 2017 roku. Zgodnie z wynikami najbezpieczniejsze szkoły znajdują się w Holandii. Najczęściej do znęcania dochodzi w szkołach na Łotwie, Dominikanie i w Hong Kongu.
 

d2tdowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdowr
Więcej tematów