Trwa ładowanie...
d1zmeiq

Niepokojące prognozy ONZ: 21 mln Polaków na koniec wieku

Za osiemdziesiąt lat populacja Polski zmniejszy się o 45 proc. – prognozuje ONZ. Populacja naszego kraju będzie jedną z najszybciej kurczących się na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niepokojące prognozy ONZ: 21 mln Polaków na koniec wieku
(WP.PL)
d1zmeiq

Według prognoz ONZ, na koniec wieku w Polsce będzie niewiele ponad 21 mln osób - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Eksperci ONZ umieścili Polskę w grupie krajów, których populacja będzie się kurczyła między 2017 a 2050 rokiem. "Znaleźliśmy się też w grupie kilku państw, w których ten proces będzie największym problemem" - czytamy w gazecie. W ciągu najbliższych 30 lat ludność Polski zmniejszy się o ponad 15 proc., a do końca wieku spadek wyniesie prawie 45 proc.

Zobacz też: Ile Polska straciła w wyniku II Wojny Światowej?

Gwałtownie przyspiesza także proces starzenia polskiego społeczeństwa. Mediana wieku w 2050 roku ma wynosić w Polsce 50 lat i będzie to piąta najwyższa wartość w UE.

d1zmeiq

- Migranci zawsze są relatywnie młodsi, ale jeśli ktoś chciałby myśleć, że napływ Ukraińców zapełni lukę demograficzną w Polsce, jest w błędzie - komentuje Joanna Tyrowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Ekspertka podkreśla, że ONZ umieściło Ukrainę na liście "państw, w których demograficzna bomba tyka najszybciej". Nasi wschodni sąsiedzi mają też jedną z najgorszych prognoz odnośnie długości trwania życia.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Przeczytaj też: Polacy na emigracji. Nowe dane GUS o rodakach za granicą

d1zmeiq

Podziel się opinią

Share

d1zmeiq

d1zmeiq
Więcej tematów