Trwa ładowanie...

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Tak źle nie było od tygodni

We wtorek odnotowano 68 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - podała Straż Graniczna. To największy dobowy wynik od początku roku. Z kolei w poniedziałek doszło do incydentu. Kolejny raz polscy funkcjonariusze byli obrzucani kamieniami i gałęziami przez osoby znajdujące się po białoruskiej stronie.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Tak źle nie było od tygodniNiepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Tak źle nie było od tygodniŹródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
d2cxeld
d2cxeld

Migranci próbowali nielegalnie dostać się do Polski w okolicach Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Krynek (województwo podlaskie). Wśród zatrzymanych byli obywatele Iranu, Syrii i Iraku.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku tego roku było już 376 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego w lutym blisko 290.

Liczba prób odnotowana w styczniu i lutym jest jednak dużo mniejsza niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu takich prób było 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d2cxeld

Zobacz też: jajka za 25 gr czy jajka za 1 zł? Sprawdzamy, które wybiorą Polacy

Zapora na granicy z Białorusią

Na mierzącej 186 kilometrów granicy z Białorusią od 2022 roku funkcjonuje stalowa zapora o wysokości 5,5 metrów, wyposażona w system kamer i czujników.

Zapora elektroniczna ma wkrótce powstać również na rzece Bug, na odcinku między województwem lubelskim, a Białorusią.

Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. tzw. słupów kamerowych.

d2cxeld

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.

Obie bariery mają być gotowe w ciągu roku.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cxeld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2cxeld
Więcej tematów