Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Tak źle nie było od tygodni
We wtorek odnotowano 68 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - podała Straż Graniczna. To największy dobowy wynik od początku roku. Z kolei w poniedziałek doszło do incydentu. Kolejny raz polscy funkcjonariusze byli obrzucani kamieniami i gałęziami przez osoby znajdujące się po białoruskiej stronie.
28.02.2024 | aktual.: 28.02.2024 21:55
Migranci próbowali nielegalnie dostać się do Polski w okolicach Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Krynek (województwo podlaskie). Wśród zatrzymanych byli obywatele Iranu, Syrii i Iraku.
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku tego roku było już 376 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego w lutym blisko 290.
Liczba prób odnotowana w styczniu i lutym jest jednak dużo mniejsza niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu takich prób było 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: jajka za 25 gr czy jajka za 1 zł? Sprawdzamy, które wybiorą Polacy
Zapora na granicy z Białorusią
Na mierzącej 186 kilometrów granicy z Białorusią od 2022 roku funkcjonuje stalowa zapora o wysokości 5,5 metrów, wyposażona w system kamer i czujników.
Zapora elektroniczna ma wkrótce powstać również na rzece Bug, na odcinku między województwem lubelskim, a Białorusią.
Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. tzw. słupów kamerowych.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.
Obie bariery mają być gotowe w ciągu roku.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP